Greitu metu pradėsite jausti savo kūdikio judesius tarp 16 ir 22 savaitės, dažniausiai kai sėdite ar gulite ramiai. Moterys, kurios jau buvo nėščios anksčiau, linkusios pirmuosius subtilius flutterius, vadinamus „greitėjimu”, pastebėti anksčiau nei pirmą kartą nėščios.
Nėštumo spindesys
Spindinčia oda nėštumo metu nėra mitas – tai realus reiškinys, atsirandantis dėl svyruojančio hormonų lygio ir padidėjusio kraujo tekėjimo. Jūs greičiausiai patirsite nėštumo švytėjimą antrame trimestre.
Svajojate apie atostogas prieš kūdikio gimimą?
Jei planuojate paskutinę kelionę prieš jūsų šeimos pagausėjimą, apsvarstykite šiuos patarimus, kaip patirti nepamirštamų atostogų prieš kūdikio gimimą.
Kūdikio vystymasis 16 savaitę
Kūdikio švelni oda
Jūsų kūdikio oda yra plona ir permatoma. Ji taps storesnė ir vystysis toliau, tačiau išliks beveik permatoma dar kurį laiką.
Galvos odos raštas
Ant jūsų kūdikio galvos odos plaukų folikulai formuoja raštą, kuris išliks visą gyvenimą. Šis formatas padės pagrindą, kaip jūsų kūdikio plaukai augs. Nauji plaukų folikulai neformuojasi po gimimo, todėl kūdikiai gimsta su visais turimais plaukų folikulais.
Širdis dirba
Jūsų kūdikio širdis dabar per dieną perpumpuoja apie 25 litrus kraujo, ir ši suma didės kūdikiui vystantis.
Laukiate dvynukų?
Sužinokite daugiau apie 16 savaičių nėštumą su dvyniais.
- Skonio pumpurų nervai jungiasi su smegenimis
- Formuojasi plaukų raštas ant jūsų kūdikio galvos
- Galūnės gali judėti koordinuotai dėl neseniai susiformavusių nervų
Jūsų kūdikis yra maždaug avokado dydžio
Ilgis: apie 18,6 cm nuo galvos iki pirštų galų. Svoris: apie 146 gramų.
Nėštumo simptomai 16 savaitę
Apvaliojo raiščio skausmas
Kaip jūsų nuostabi gimda auga, apvalieji raiščiai, kurie ją palaiko, storėja ir tempiasi. Galimas nemalonus, aštrus skausmas vienoje ar abiejose pilvo pusėse, vadinamas apvaliojo raiščio skausmu. Jei jis pasireiškia, pabandykite pailsėti – skausmas turėtų greitai praeiti. Jei jaučiate spazmus po poilsio, skambinkite gydytojui ar akušerei.
Dujos ir pūtimas
Jūsų organizmas gamina daug daugiau dujų nei įprastai dėl hormono progesterono, kuris atpalaiduoja raumenis visame kūne, įskaitant ir virškinamojo trakto raumenis. Atsipalaidavę raumenys lėtina virškinimą, sukeldami daugiau dujų ir pūtimą bei nepatogius jausmus žarnyne. Norėdami išvengti dujų, valgykite mažesnius, tačiau dažniau kartojamus patiekalus ir skirkite laiko maisto vartojimui. Venkite gazuotų gėrimų ir dirbtinio saldiklio sorbitolio. Judėkite – trumpas pasivaikščiojimas gali paspartinti virškinimą.
Nugaros skausmas
Daugelis moterų jaučia nugaros skausmus nėštumo metu. Kai gimda plečiasi, ji silpnina pilvo raumenis ir ištempia apatinės nugaros dalies raumenis. Pasikeitę hormonai taip pat atpalaiduoja sąnarius ir minkščia raiščius, kurie pritvirtina dubens kaulus prie stuburo, sukeldami nestabilumą ir skausmus. Pratimai, tokie kaip svorių kilnojimas, nėščiųjų joga, vaikščiojimas, plaukimas bei dubens kėlimai gali padėti sustiprinti raumenis ir sumažinti diskomfortą. Paprašykite partnerio ar draugo, kad atliktų nėštumo masažą nugaros skausmui malšinti, arba užsiregistruokite į nėščiųjų masažą.
Krūtų pokyčiai
Jūs tikriausiai pastebėjote krūtų pokyčius, tokius kaip jautrumas speneliuose, krūtų jautrumas, ryškesni venos, pigmentacijos pokyčiai ir ryškesni guzai ant areolų. Kartais nėščios moterys pastebi guzelius ir guzus krūtyse. Paprastai jie yra nepavojingi ir gali būti pieno užpildytos cistos (galaktozilės) arba nepiktybiniai krūtų navikai (fibroadenomos). Labai retai nėštumo metu moteriai išsivysto kas nors rimto (pvz., krūties vėžys). Tačiau pasakykite savo sveikatos priežiūros specialistui apie bet kokius kietus ar kitaip keliančius nerimą guzus.
Užmaršumas
Ar „nėštumo smegenys” yra reali? Tyrėjai nėra tikri, tačiau daugelis būsimų motinų praneša, jog patiria užmiršimo ir dėmesio sutelkimo sunkumų. Niekas nežino, kodėl taip nutinka, tačiau manoma, kad stresas ir nerimas, nuovargis ir hormonai gali sukelti užmaršumą nėštumo metu. Jei sunkiai sekasi sekti kasdienius dalykus, pabandykite paprastinti savo gyvenimą, prašyti pagalbos ir naudoti telefono kalendorių bei kitas programėles tvarkai palaikyti.
Nėštumo galvos skausmas
Galvos skausmai nėštumo metu yra dažni ir gali būti sąlygoti streso, dehidratacijos, miego trūkumo, kavos mažinimo, hormoninių pokyčių ir kitų įprastų veiksnių. Tačiau jei stiprus galvos skausmas pasireiškia antrame ar trečiame trimestre, tai galėtų būti preeklampsijos požymis. Susisiekite su gydytoju, jei pasireiškia stiprus galvos skausmas ar trunkenka pirmą kartą.
Nėštumo kontrolinis sąrašas 16 savaitę
Išsiaiškinkite antrojo trimestro prenatalinius testus
Naujas trimestras, nauji prenataliniai testai. Apie 16-18 savaitę jums gali būti pasiūlytas Alfa Fetal Protein (AFP) testas, siekiant padėti aptikti nervinio vamzdelio defektus (smegenų ir stuburo problemos), tokius kaip spina bifida. (Šis testas nėra toks tikslus kaip anatomijos ultragarsas, kurį atliksite per kelias savaites). Jei testas yra teigiamas, jūsų gydytojas nukreips jus į specialistą, kad būtų atliktas nuodugnus ultragarsas. Jūsų sveikatos priežiūros specialistas gali taip pat pasiūlyti ketvirtą testą, jei nebuvo atliktas pirmojo trimestro testas arba NIPT, bet norite atlikti Dauno sindromo tyrimą.
Venkite nesaugių veiklų
Augant pilvui, svarbu vengti nesaugių veiklų, kurios kelia didelę kritimo riziką arba gali traumuoti pilvą. Tai reiškia, kad nardymas, kontaktiniai sportai, snieglenčių sportas, sléptis, keturračių važiavimas, jojimas ir kai kurie atrakcionų parkų atrakcionai – tai, ko reikia vengti.
Stebėkite savo svorio augimą
Jūsų patikėtinys stebės jūsų svorį, kad įsitikintų, jog esate sveikoje riboje ir augate tinkamu tempu. Taip pat galite naudoti mūsų nėštumo svorio augimo skaičiuoklę, kad išliktumėte tinkamai.
Pradėkite kūdikių vardų sąrašą
Geras būdas sugalvoti kūdikių vardus, su kuriais jūs ir jūsų partneris gali sugyventi, yra sudaryti dešimties vardų, kurie jums patinka, sąrašą. Leiskite partneriui padaryti tą patį. Keiskitės sąrašais ir paeiliui išbraukite vardus, kurie jums nepatinka, kol, tikėkimės, rasite keletą bendrų.
Kalbėkitės su savo kūdikiu
Nors dar negalite tiesiogiai bendrauti, kalbėdamiesi su savo kūdikiu galite pradėti užmegzti ryšį. Jei tiesioginis pokalbis atrodo keistas, pasakokite savo veiklas, skaitykite garsiai ar dalinkitės savo slaptomis viltimis vaikui. Laiškas savo kūdikiui taip pat yra ypatingas būdas susisiekti, tiek dabar, tiek kai vaikas jį perskaitys vieną dieną.
16 savaičių nėščios pilvai
Jūsų kūnas sunkiai dirba – tad suteikite jam papildomos meilės. Jei jaučiate skausmą klubo srityje ar kirkšnyje, naudokite nėštumo palaikymo priemonę, pagerinkite apatinius drabužius ir įsigykite nėštumo pagalvę, jei sunku rasti patogią pozą lovoje. Tinkama pagalvė gali žymiai pagerinti jūsų miego kokybę palaikydama jūsų nugarą ir pilvą.
Apsvarstykite galimybę įsigyti patogius plokščiapusčius batus arba kitus gerus nėštumo batais, tačiau atkreipkite dėmesį, kad jūsų kojos tinsta ir gali net padidėti nėštumo metu, todėl galbūt norėsite nusipirkti pusę ar visą dydį didesnius nei įprasti avalynė.
Galbūt taip pat norėsite palepinti save nėščiosios masažu, veido valymu arba manikiūru ir pedikiūru. Visa tai saugu nėštumo metu, jei tik laikotės kelių pagrindinių atsargumo priemonių.

Šilta, atvira ir rūpestingas balsas visoms, kurios keliauja per laukimo stebuklą. Rašydama apie nėštumo savaites, ji siekia derinti aiškią medicininę informaciją su žmogiška, gyva patirtimi. Savo tekstuose ji nevengia humoro, jautrumo ir realistiškų pastebėjimų apie kasdienybę, kurią patiria būsimos mamos. Kiekvienas jos įrašas – tai mažas priminimas, kad laukimas yra unikalus, o svarbiausia – išmokti klausytis savęs.