30 nėštumo savaitė

30 nėštumo savaitė

Jei dar neturėjote kūdikio šventės, patikrinkite daugiau nei tuziną kūdikio šventės žaidimų idėjų, kurios įtrauks jūsų draugus ir šeimą.

Pilvas trukdo?

Dėl išsiplėtusio pilvo gali būti sunkiau valdyti misionieriaus poziciją. Laimei, yra daug alternatyvių sekso pozų nėštumo metu.

Placentos valgymas

Jei norite valgyti savo placentą po gimdymo, svarbu suprasti naudas, rizikas ir kaip saugiai ją išsaugoti bei paruošti.

Kūdikio vystymasis po 30 savaičių

Kūdikio oda

Jūsų kūdikio odos ląstelės gamina melaniną, kuris suteikia odai spalvą. (Kuo daugiau melanino ląstelės gamina, tuo tamsesnė oda.) Daugiausia melanino gamyba įvyksta po gimimo. Kūdikio nuolatinis odos atspalvis bus visiškai išsivystęs maždaug po 6 mėnesių.

Kūdikio plaukai

Jūsų mažasis dabar gali turėti daugiau plaukų ant galvos ir mažiau ant kūno. Lanugo – švelnus plaukelis, pradėjęs augti ant kūdikio kūno prieš kelis mėnesius – dažniausiai iškris prieš gimstant.

Kūdikio akys

Kūdikis gali atverti akis plačiai ir gali matyti blankius siluetus. Iki 31 savaičių mokinukai geba susitraukti ir išsiplėsti, leisdami akims įleisti daugiau arba mažiau šviesos.

  • Šiuo metu vyksta daug judesių – tai sveiko kūdikio ženklas
  • Kūdikis gali pasukti galvą link šviesos, kuri šviečia ant jūsų pilvo
  • Specialios odos ląstelės gamina pigmentus, kurie suteikia odai spalvą

Kūdikis yra didelio kopūsto dydžio

Ilgis: 40,5 cm nuo galvos iki pėdos

Svoris: 1,56 kg

Nėštumo simptomai 30-ąją savaitę

Pilvo mygtuko pokyčiai

Jūsų pilvo mygtukas gali atrodyti kitaip dabar, kai esate 30 nėštumo savaičių. Trečiajame trimestre jūsų didėjanti gimda gali daryti pakankamą spaudimą pilvui, kad išstumtų pilvo mygtuką į išorę. Ir taip jūsų „įdubęs” tampa „išsipūtęs”.

Jūsų pilvo mygtukas taip pat gali būti jautrus liesti arba nepatogus, kai drabužiai jį trina. Kai kurios moterys dėvi laisvesnius marškinėlius ar net užklijuoja pleistrą ant pilvo mygtuko vėlesniu nėštumo laikotarpiu, kad išvengtų šio pojūčio.

Labai retai nėščios moterys gali patirti įsijuosusią juosmens išvaržą, kuri yra labai skausminga. Įsijuosusi išvarža įvyksta, kai dalis jūsų žarnyno išstumta per atvėrimą audinyje, iškyla į pilvo mygtuką ir įstringa. Intensyvus skausmas kyla dėl žarnyno gabalėlio, kuris spaudžiamas į mažą erdvę.

Jei tai atsitinka kartu su skausmu, tikriausiai pajusite kietą gumbą šalia pilvo mygtuko. Tai gali būti chirurginė avarija, todėl kreipkitės į gydytoją, jei nėštumo metu patiriate stiprų pilvo mygtuko skausmą.

Rudos išskyros

Nėštumo metu jūsų kūnas daugiau gamina estrogeno, dėl to padidėja makšties išskyrų. Rudos išskyros yra dėl senos kraujo spalvos ir paprastai tai neturėtų kelti nerimo.

Jūs galite pastebėti rudas dėmes ar išskyras po lytinio akto ar ginekologinio tyrimo. Jūsų gimdos kaklelis yra jautresnis nėštumo metu, todėl šie dalykai gali jį sudirginti ir sukelti šiek tiek kraujavimo.

Be to, artėjant gimdymui, galite pastebėti išskyras, kurios atrodo kaip sutirštėjusios gleivės ir yra skaidrios, rausvos, rudos ar su kraujo atspalviu. Tai yra jūsų gleivių kištukas, dažnai sukeliamas „kraujingos reginys” („bloody show“).

Kartais makšties išskyros nėštumo metu gali reikšti rimtą problemą, tokią kaip placentos previa, placentos atsiskyrimas, priešlaikinis gimdymas ar infekcija. Nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jei išskyros:

  • Yra ryškiai raudonos ir daugiau nei apie du šaukštus
  • Pasireiškia, kai esate mažiau nei 36 nėštumo savaitės
  • Yra žalios arba nemalonaus kvapo

Nuovargis

Trečiajame trimestre galite vėl patirti nėštumo nuovargį. Jūs tikriausiai nebandysite to paties ekstremalaus išsekimo kaip pirmojo trimestro metu, tačiau galite pastebėti, kad lengviau pavargstate ir reikia daryti pertraukas poilsiui. Tai tikėtina, nes jums reikia nešti papildomą svorį (įskaitant kūdikį, kuris greitai auga) ir gali būti, kad blogai miegate.

Nuovargis gali būti geležies stokos anemijos simptomas. (Jūsų sveikatos priežiūros teikėjas patikrins jūsų kraują dėl anemijos, bet praneškite jiems, jei jaučiatės ypatingai pavargę.) Depresija taip pat gali sukelti nuovargį arba nemigą, todėl jei jaučiatės liūdni, beviltiški ar jums sunku atlikti kasdienines pareigas, arba jei turite minčių apie pažeidimą save, nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba akušerę.

Norint pagerinti savijautą, stenkitės valgyti sveiką, subalansuotą mitybą ir gerti pakankamai vandens. Įtraukite lengvą pratimą, pvz., vaikščiojimą, į savo kasdienę rutiną. Prašykite pagalbos, atsistokit poilsio, kai galite, ir naudokitės šiais patarimais, kad geriau miegoti.

Patinimas

Galite tikėtis, kad nėštumo metu, ypač artėjant prie galo, kojų ir pėdų bus patinimas. (Tai viena iš priežasčių, kodėl užmaunami batai yra labai naudingi trečiajame trimestre.) Patinimas atsiranda, nes jūsų auganti gimda daro spaudimą jūsų dubens venoms ir žemutinei vena cava (didžiai venai dešinėje kūno pusėje, kuri grąžina kraują iš apatinių galūnių į širdį). Šis spaudimas lėtina kraujo grįžimą iš kojų, sukelia jo sušalimą ir verčia skystį iš venų į jūsų pėdų ir kulkšnių audinius.

Hormonų pokyčiai gali prisidėti prie nėštumo patinimo, be to, jūsų kūnas natūraliai sulaiko daugiau skysčių, kad palaikytų nėštumą. Tiesą sakant, iki nėštumo pabaigos galite tikėtis papildomo 0,9–1,4 kg vandens svorio. (Jūs iššlapinsite ir prakaituosite jį po gimdymo.)

Nėštumo metu patinimas paprastai nėra problema, tačiau kai kuriais atvejais tai gali reikšti rimtesnę problemą, tokią kaip preeklampsija ar kraujo krešulys, žinomas kaip giliosios venos trombozė (GVT). Kreipkitės į gydytoją, jei pastebėjote pernelyg didelį ar staigų kojų ar kulkšnių patinimą, daugiau nei vidutinį rankų ar veido patinimą arba pastebimai daugiau patinimą vienoje kojoje nei kitoje.

Nuotaikos svyravimai

Nepatogūs simptomai, stresas ir hormonų pokyčiai gali sukelti nuotaikos svyravimų grįžimą trečiajame trimestre. Jei jūsų nuotaikos svyravimai tampa dažnesni ar intensyvesni, arba jei trunka ilgiau nei dvi savaites, galite susidurti su nėštumo depresija ar nerimu dėl nėštumo. Praneškite savo sveikatos priežiūros teikėjui, kad galėtumėte gauti pagalbos nėštumo metu. Tyrimai parodė, kad neišgydytos emocinės problemos gali paveikti jūsų kūdikio fizinę gerovę ir padidinti jūsų priešlaikinio gimdymo bei posnėšulinio depresijos riziką. Psichoterapija ir vaistai gali būti labai efektyvūs gydant šias būkles.

Kvėpavimo trūkumas

Vėliau trečiajame trimestre, paprastas kelias aukštyn laiptais gali jus išsekti. Kai jūsų nėštumas progresuoja, galite pradėti jausti kvėpavimo stoka darydami įprastas veiklas.

Jūsų kūnui nėštumo metu reikia daugiau deguonies, o jūsų auganti gimda daro spaudimą diafragmui – sukeldama kvėpavimo trūkumą. (Kvėpavimo trūkumas nėštumo metu taip pat gali būti apsunkintas ankstesnės būklės, tokios kaip astma, anemija ar aukštas kraujospūdis.)

Galite gauti šiek tiek kvėpavimo palengvėjimo likus kelioms savaitėms iki termino, ypač jei tai jūsų pirmasis nėštumas, nes tai yra laikas, kai jūsų kūdikis gali įsikurti į jūsų dubenį artėjant gimdymui.

Nors kvėpavimo trūkumas yra įprastas nėštumo metu, nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jei pastebite staigų ar stiprų kvėpavimo trūkumą, blogėjančią astmą, greitą ar nereguliarų širdies darbą, jausmą, kad galite alpėti, arba krūtinės skausmą ar skausmą kvėpuojant.

Nėštumo kontrolinis sąrašas 30-ąją savaitę

Užsiregistruokite prenataliniam masažui

Prieš gimdymo masažas gali būti puikus būdas atsipalaiduoti ir sumažinti vėlyvo nėštumo skausmus. Jis taip pat gali padėti sumažinti patinimą ir net pagerinti jūsų nuotaiką. Pasirinkite licencijuotą masažo terapiją, išmokytą prenatalinio masažo. (Jei jums reikia pagalbos surasti gerą masažo terapeutą, paklauskite draugų ar vietinių mamų dėl rekomendacijų.) Gaukite savo gydytojo ar akušerės sutikimą prieš užsirašydami ir būtinai priminkite masažo terapeutui, kad esate nėščia prieš pradėdami sesiją.

Tyrinėkite doulas

Pradėkite kalbėti su doulomis, jei norite pasisamdyti vieną, kad padėtumėte per gimdymą ir po jo, arba po to, kai parsinešite kūdikį namo. Gimimo doula yra išmoktas padėjėjas, kuris teikia emocinę ir fizinę paramą per kūdikio gimimą. Jie gali padėti jums priimti sprendimus per gimdymą – tuo laiku, kai galite būti pavargusi ir skausme – ir veikti kaip tarpininkas tarp jūsų ir sveikatos priežiūros komandos. Po gimdymo doula padeda po gimdymo, dažniausiai apsilankydama jūsų namuose, kad teiktų krūtimi maitinimo konsultacijas, paruoštų sveiką maistą ir kita.

Kodėl verta naudotis gimimo duola? Tyrimai parodė, kad moterys, turinčios nuolatinę vieno pono pagalbą per gimdymą, dažniau naudoja mažiau skausmo malšinančių vaistų, gimdymas yra šiek tiek trumpesnis, ir mažesnė tikimybė Cezario pjūviui ar gimdymui su žnyplėmis arba vakuumu. Be to, juodaodės moterys pranešė apie geresnes gimdymo ir gimdymo patirtis, kai šalia buvo juodaodė doula.

Kad rastumėte doulą, pradėkite klausdami šeimos, draugų ir savo teikėjo dėl rekomendacijų. Doula kainos įvairuoja priklausomai nuo jūsų gyvenamosios vietos, tačiau paprastai svyruoja nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių dolerių, todėl tai gali būti gana didelė investicija. Jei jums reikia finansinės pagalbos, kreipkitės į vietines doula organizacijas arba tirkite valstybės paramos iniciatyvas, kurios padeda padengti doula sąnaudas. Kai kurie sveikatos draudimo planai padengs dalį ar visas sąnaudas, o kai kurios ligoninės teikia doulas pacientams gimdyme.

Apsvarstykite virkštelės kraujo saugojimą

Jūsų kūdikio virkštelės kraujas – kraujas, kuris lieka virkštelėje po gimdymo – yra turtingas gyvybę gelbstinčiomis kamieninėmis ląstelėmis. Šios kamieninės ląstelės yra naudojamos gydyti ligas, įskaitant kai kurias vėžio formas, pjautuvinės ląstelės anemiją, imuninės sistemos sutrikimus ir kita. Kai kurie tėvai pasirenka privačiai saugoti (surinkti ir laikyti) savo kūdikio virkštelės kraują, kad naudoti ateityje, jei jų kūdikiui ar kitam šeimos nariui reikia gydymo.

Jūs taip pat galite paaukoti savo kūdikio virkštelės kraują viešam virkštelės kraujo bankui. (Šios aukos yra prieinamos bet kam, bet kur pasaulyje, kam reikia virkštelės kraujo.) Geriausia pradėti tyrinėti ir planuoti virkštelės kraujo saugojimą gerokai prieš jūsų kūdikiui gimstant, nes reikia laiko rasti tinkamą banką ir užbaigti reikiamus žingsnius.

Gaukite vakcinacijas

Vakcinacijos padeda apsaugoti jus nuo ligų ir sumažina blogų rezultatų riziką. Nėštumo metu svarbu turėti gripo vakciną, COVID-19 vakciną, RSV vakciną ir Tdap vakciną. Nėščios moterys yra ypač jautrios sunkiems ligos atvejams ir hospitalizacijai nuo gripo ir COVID, todėl gydytojai ir visos pagrindinės sveikatos organizacijos skatina būsimoms mamoms gauti šias vakcinas.

Vakcinos taip pat padeda išlaikyti jūsų kūdikį sveiką, nes antikūnai iš vakcinų prasiskverbia pro placentą į jūsų mažylį. Tai ypač svarbu, kai jūsų kūdikis yra naujagimis ir dar negavęs visų savo vakcinų. Pavyzdžiui, gaunant Tdap vakciną nėštumo metu padeda apsaugoti jūsų naujagimį nuo kokliušo, kuris kūdikiams gali būti mirtinas. (Pastaba: Užtikrinkite, kad visi, kas bus šalia jūsų naujagimio, įskaitant senelius, brolius, seseris ir globėjus, turėtų atnaujintas vakcinas.)

Ne visos vakcinos yra saugios nėštumo metu, todėl pasikalbėkite su savo gydytoju apie tai, kurias reikėtų turėti. Taip pat pasikalbėkite su savo gydytoju apie posnėšulines vakcinacijas – jums gali reikėti vakcinos, kurios negalima gauti iki nėštumo pabaigos.

Pilvas 30 nėštumo savaitę

Ar jums atrodo, ar jūsų kojos auga nėštumo metu? Nors pėdų kaulai iš tiesų nėra augantys, jūsų kojos tikriausiai išsiplečia dėl svorio padidėjimo, patinimo ir hormono relaxino, kuris sukelia pėdų raiščių išplitimą.

Jūsų kojos gali padidėti puse dydžio ar net visu dydžiu, todėl gali reikėti įsigyti patogius nėštumo batus paskutiniams mėnesiams.

Po gimdymo jūsų kojos gali grįžti į prieš nėštumą buvusius dydžius, tačiau nėra neįprasta, kad jos lieka didesnės. Vienas tyrimas parodė, kad dauguma moterų pastebėjo, jog jų pėdų ilgis padidėjo tarp 2 ir 10 milimetrų. (Vienas batų dydis yra apie 10 milimetrų.)