9 nėštumo savaitė

9 nėštumo savaitė

Jūsų kūdikis jau turi visus būtinus kūno elementus, įskaitant alkūnes ir kelius. Ant veido jau yra susiformavusios viršutinė lūpa, nosis ir vokai. Taip pat matomi mažyčiai kojų pirštai!

Nėštumo komplikacijų įspėjamieji ženklai

Nugarkaulio skausmas, kraujavimas ar tepimas iš makšties bei nuolatinis niežėjimas yra simptomai, kurių negalima ignoruoti. Visada kreipkitės į savo gydytoją ar akušerę, jei kyla susirūpinimas – tam jie ir yra.

Jaučiatės išsekusi?

Kūdikio nešiojimas reikalauja daug energijos, o nėštumas sukelia kelių tipų miego sutrikimus, įskaitant pykinimą, rėmenį ir dažną poreikį šlapintis. Bandykite nusnausti, kai galite, ir apsvarstykite galimybę įsigyti gerą nėštumo pagalvę, jei jums sunku patogiai miegoti.

Kūdikio raida 9 savaitę

Dantų pumpurai formuojasi

Kiekvienoje dantenų juostos vietoje formuojasi dešimt mažų dantų pumpurų. (Jie taps 20 „pieninių dantų”, kurie galiausiai iškris vaikystėje.) Kitą savaitę dantys pradės kietėti ir susijungti su jūsų kūdikio žandikauliu. Šie balti dantukai pradės kilti, kai jūsų kūdikis gaus pirmąjį dantį, paprastai tarp 4 ir 7 mėnesių amžiaus. Kai kurie kūdikiai gimsta su dantimi, tačiau tai retas atvejis.

Kūdikio širdis

Jūsų kūdikio širdis jau suformuota iš keturių kamerų. Jei tikėjotės girdėti pažįstamą, pastovų „lub-dub” žmogaus širdies plakimo garsą prenatalinėje konsultacijoje, galite nustebti. Daugelis žmonių apibūdina kūdikio širdies plakimą kaip primenantį kanopėlių daužymą, nes kūdikio širdis plaka apie du kartus greičiau nei jūsų.

Placenta perima kontrolę

Jūsų kūnas dabar ne tik auga kūdikis, bet ir naujas organas – placenta, kuri pritvirtinta prie jūsų gimdos ir sujungta su kūdikiu per bambagyslę. Placenta dabar jau pakankamai išsivysčiusi, kad perimtų didžiąją dalį svarbaus hormono gamybos, padedančios jūsų kūdikiui augti ir vystytis. Pasibaigus nėštumui, placenta bus apie 23 centimetrų skersmens ir 2,5 centimetro storio, panaši į didelį blyną.

Jūsų kūdikio dydis

Jūsų kūdikio ilgis yra apie 2,3 centimetro nuo galvos iki sėdmenų, o svoris – apie 27 gramai.

Nėštumo simptomai 9 savaitę

Maisto potraukiai

Ar jau jaučiate maisto troškimus? Dideli hormoniniai pokyčiai, kuriuos patiriate nėštumo metu, gali labai paveikti skonį ir kvapą. Kai kurie ekspertai mano, kad tam tikri maisto produktai yra siejami su būsimos motinos mitybiniais poreikiais, tačiau kiti mano, kad nėštumo potraukiai nėra taip paprastai paaiškinami. Jei jaučiate potraukį, pasiduokite jam su saiku. Bet jei pradėsite jausti potraukį ne maisto medžiagoms, tokioms kaip krakmolas, žemė ar molis (būklė vadinama pika), praneškite savo gydytojui.

Maisto atmetimas

Galbūt staiga pastebėjote, kad tam tikri maisto produktai, kuriuos anksčiau mėgojote, dabar jums atrodo visiškai atgrasūs. Maisto atmetimas gali būti šalutinis sparčiai didėjančio estrogeno kiekio jūsų organizme poveikis. Dažniausiai nėštumo metu atmetami produktai yra mėsa, kiaušiniai, pieno produktai, aštrūs patiekalai, produktai su stipriu kvapu ir kava.

Padidėjęs kvapo jausmas

Daugelis naujai nėščiųjų patiria, kad juos erzina kvapai, sukeliančios gag refleksą. Padidėjęs kvapo jausmas yra dažnas šalutinis greitai didėjančio nėštumo hormonų kiekio poveikis. Jei maisto gamybos kvapai ypač jus sudirgina, paprašykite savo partnerio ar artimo žmogaus pagaminti maistą arba gauti maisto iš restoranų ar prekybos centro.

Pykinimas ir vėmimas

Šiuo metu yra didžiausias ryto šleikštulio laikas. Kai kurie ekspertai mano, kad ryto pykinimas gali būti kūno būdas apsaugoti jūsų kūdikį nuo toksinų ankstyvo nėštumo metu. Ši teorija logiška, nes pirmas trimestras, kai dauguma moterų jaučia stipriausią ryto šleikštulį, yra svarbus laikotarpis, kai formuojasi visi jūsų kūdikio organai ir fizinės struktūros. Pykinimas gali atsirasti bet kuriuo paros laiku, nesvarbu ryte, tačiau tai nereiškia, kad turite kentėti. Išbandykite priemones nuo ryto šleikštulio, kad sulauktumėte palengvėjimo.

Rėmuo

Nors anksčiau galite niekada neturėję rėmens, ši būsena gali pasirodyti nėštumo metu dėl hormoninių ir fizinių pokyčių. Tai nemalonus deginimo pojūtis tarp apatinės gerklės ir krūtinkaulio apačios. Jei jus kankina rėmuo, venkite gazuotų gėrimų, kofeino, šokolado, citrusinių vaisių ir sulčių, pomidorų, garstyčių, acto, mėtų produktų ir perdirbtos mėsos. Riebūs, aštrūs, kepti ar stipriai prieskoniai produktai taip pat gali sukelti skrandžio veiklos sutrikimus. Kramtoma guma po valgymo gali padėti neutralizuoti skrandžio rūgštis.

Vidurių užkietėjimas

Iki pusės nėščių moterų turi vidurių užkietėjimą nėštumo metu. Padėkite judėjimui su daug vandens ir produktų, turinčių daug skaidulų, kaip vaisiai ir daržovės, pupelės ir viso grūdo produktai. Kai kurios mamos tiki, kad jie padeda, pridedant neapdorotų kviečių sėlenų ar slyvų sulčių į jų dietą. Nėštumo pratimai taip pat gali palengvinti vidurių užkietėjimą.

Nėštumo kontrolinis sąrašas 9 savaičių laikotarpiu

Pradėkite kasdienį ritualą sujungti su savo kūdikiu

Dar nėra per anksti pradėti kurti ryšį. Skirkite šiek tiek laiko kiekvieną dieną ramiai pasėdėti: sutelkite dėmesį į stebuklą, kuris vyksta jūsų viduje, ir planuokite, kokiu tėvu norėtumėte būti. Arba galite pradėti rašyti dienoraštį ar laišką savo kūdikiui.

Pasidalinkite savo nėštumu su partneriu

Nors jūsų partneris gali niekada nesuprasti vidinių nėštumo realybių, jie gali vis tiek dalyvauti ypatingose akimirkose ir užmegzti ryšį su kūdikiu prieš gimimą. Jūs galite įtraukti savo partnerį į nėštumą, skatindami juos kalbėti su kūdikiu, skaityti nėštumo knygas arba kartu naudotis nėštumo programėlėmis, priimant bendrus sprendimus.

Pradėkite vaikščioti

Vaikščiojimas yra saugi veikla, kurią galite tęsti viso nėštumo metu ir vienas iš lengvesnių būdų pradėti mankštintis, jei anksčiau buvote neaktyvi. Jei jau vaikštote mankštai, nenustokite. Jei prieš nėštumą buvote gana neveikli, pradėkite nuo lėto pasivaikščiojimo ir palaipsniui didinkite iki energingų vaikščiojimų, trunkančių nuo 20 iki 60 minučių, jei tik jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas tai patvirtino. Vaikščiodami saugokite savo odą nuo saulės su apsauginiu kremu, gerkite daug vandens ir turėkite baltymais gausų užkandį 30 minučių prieš mankštą. Jei karšta, būkite atvėsus su kepurėle ir vandens purškimo buteliuku – arba vaikščiokite viduje ant bėgimo takelio.

Pasiskiepykite

Gripo ir COVID-19 vakcinos yra saugios ir rekomenduojamos visoms nėščioms moterims. Abi vakcinos žymiai sumažina sunkių infekcijų riziką ir hospitalizacijos tikimybę. Taip pat yra svarbus privalumas jūsų kūdikiui: antikūnai, kuriuos jūs sukuriate nėštumo metu kaip atsakas į gripo ir COVID vakcinas, perduodami jūsų kūdikiui ir suteikia jam apsaugą po gimimo. Ši apsauga gali būti esminė, nes kūdikiai iki 6 mėnesių negali būti skiepyti nuo gripo (ir yra ypač pažeidžiami dėl gripo komplikacijų) arba COVID. Sužinokite, kurios vakcinos yra saugios nėštumo metu, ir kurių reikėtų vengti.

Stebėkite buitinių chemikalų poveikį

Pažvelkite į tai, kas yra jūsų spintelėse. Kai kurie valymo produktai, pesticidai, dažai, tirpikliai ir švino kiekis geriamajame vandeniui iš senų vamzdžių gali būti pavojingi jūsų nėštumui.

9 savaitę nėščiosios pilvai

Jei jūsų apatiniai drabužiai pradeda spausti augantį pilvuką, gali būti laikas pirkti nėštumo apatinius. Daugelis būsimų mamų pastebi, kad jų apatinis trikotažas yra vienas iš pirmųjų dalykų, kuris pradeda jaustis per ankštas, net ankstyvame nėštumo etape. Todėl nėštumo apatiniai yra labai patogūs – jie laisvai priglunda po pilvuku arba turi pamušalą, kuris ištemptas per pilvą suteikia daugiau prilaikymo. Arba galite paprasčiausiai nusipirkti savo įprastą prekės ženklą, tačiau didesnio dydžio porą ar du. Svarbiausia yra tai, kad jaučiatės patogiai nėštumo metu!