Dantų dygimas kūdikiams: simptomai ir gydymo priemonės

Dantų dygimas kūdikiams: simptomai ir gydymo priemonės

Dantų dygimas – tai procesas, kai kūdikio dantys pradeda veržtis per dantenų liniją. Kitaip tariant, tai vadinama odontiazė.

Kai kūdikiui pradeda kaltis dantukai, šis procesas dažnai sukelia nemalonų jausmą.

Įprasta manyti, kad kūdikio dantys tiesiog prapjauna dantenas, todėl atsiranda skausmas. Tačiau dar iki tol, kol danties vainikėlis iškyla į paviršių, ta vieta dantenose jau būna susilpninta hormonų veiklos.

Iš kur atsiranda skausmas dygstant dantims?

Kai hormonai pradeda veikti, jie skatina dantenų tinimą ir jautrumą, o būtent tai ir sukelia nemalonius pojūčius.

Kada kūdikiams pradeda kaltis dantys?

Daugumai kūdikių pirmieji dantukai pradeda kaltis maždaug nuo 6 mėnesių amžiaus. Tačiau kai kuriems šis procesas gali prasidėti anksčiau, o kitiems – vėliau. Jeigu jūsų mažylio dantys pradeda kaltis kitu laiku, nerimauti nereikia – kiekvienas kūdikis vystosi skirtingai.

Kiek laiko trunka dantų dygimas?

Dantų dygimas nėra nuolatinis procesas – jis vyksta kiekvieną kartą, kai naujas dantis ruošiasi prasiveržti per dantenas. Dauguma pieninių dantų pasirodo iki 12 mėnesių amžiaus, o krūminiai dantys pradeda kaltis tarp 13 ir 19 mėnesių. Paprastai visi pieniniai dantys būna išdygę iki tol, kol vaikui sueina 3 metai.

Dantų dygimo simptomai

Simptomai gali skirtis kiekvienam kūdikiui, tačiau dažniausiai pasitaiko:

  • patinusios, jautrios dantenos
  • dirglumas ir verkimas
  • šiek tiek padidėjusi kūno temperatūra (mažiau nei 38 laipsniai)
  • noras graužti ar kramtyti kietus daiktus
  • gausus seilėjimasis, kuris gali sukelti bėrimą ant veido
  • kosulys
  • skruosto trynimas arba ausies tampymas
  • rankų kišimas į burną
  • pakitę valgymo arba miego įpročiai

Nors dantų dygimas gali būti skausmingas, jis paprastai nesukelia ligos. Jeigu jūsų kūdikiui pasireiškia viduriavimas, vėmimas, bėrimas kitose kūno vietose, aukštesnė nei įprasta temperatūra ar stiprus kosulys su užgulusia nosimi, būtina kreiptis į gydytoją, nes šie simptomai nėra būdingi dantų dygimui.

Taip pat rekomenduojama kreiptis į vaikų gydytoją, jei pastebite kraujuojančias dantenas, pūlį arba patinimą veido srityje.

Dantų dygimo karščiavimas

Kartais dygstant dantims kūdikiai gali turėti nedidelį karščiavimą, kai kūno temperatūra šiek tiek viršija normą ir siekia nuo 37,7 iki 38 laipsnių. Tai dažnai vadinama dantų dygimo karščiavimu. Jeigu temperatūra yra aukštesnė, tikėtina, kad ją sukėlė kita priežastis, todėl reikėtų kreiptis į gydytoją.

Dantų dygimas ir patinusios dantenos

Kai kuriems kūdikiams dantis besiveržiant į paviršių, dantenos gali parausti ir patinti. Šis nemalonus pojūtis paprastai sumažėja, kai dantis prasikala.

Dantų dygimo bėrimas

Dantų dygimo bėrimas nėra tiesiogiai sukeltas pačio dygimo proceso. Jį sukelia gausus seilėjimasis, kuris dažnai pasireiškia dygstant dantims. Seilės dirgina odą ir sukelia bėrimą, kuris gali atsirasti ant skruostų, smakro ar net krūtinės.

Norėdami išvengti bėrimų, visada turėkite po ranka šluostę, kad galėtumėte nuvalyti kūdikio veidą, smakrą ar krūtinę nuo seilių.

Dantų dygimas ir ausų infekcija

Dygstant dantims ir sergant ausų infekcija kūdikiai gali turėti panašių simptomų, todėl tėvai dažnai sunerimsta. Tačiau yra tam tikrų skirtumų, kurie padeda suprasti, su kuo iš tiesų susiduriate.

Tiek dygstant dantims, tiek sergant ausų infekcija gali pasireikšti:

  • dirglumas ir verkimas
  • skruosto trynimas ar ausies tampymas
  • rankų kišimas į burną
  • pakitimai valgymo ar miego režime

Tačiau šie simptomai būdingi ausų infekcijai, o ne dantų dygimui:

  • aukšta temperatūra
  • stiprus skausmas
  • išskyros iš ausies
  • pusiausvyros sutrikimai
  • sunkumai girdint ar reaguojant į garsus

Dantų dygimo etapai

Nors kiekvienam kūdikiui dantys dygsta skirtingu tempu, dažniausiai pirmieji išdygsta apatiniai priekiniai dantukai tarp 6 ir 10 mėnesių. Paskui, tarp 8 ir 12 mėnesių, prasikala viršutiniai priekiniai dantys, o vėliau, tarp 9 ir 13 mėnesių, dantukai šalia jų. Po to apie 10–16 mėnesių amžių išdygsta dantukai abiejose apatinės dalies pusėse. Pirmieji krūminiai dantys (viršutiniai ir apatiniai) pasirodo tarp 13 ir 19 mėnesių.

Iš viso kūdikiui išdygsta 20 pieninių dantų, dažniausiai iki 3 metų amžiaus.

Kaip nuraminti kūdikį dantų dygimo metu

Jeigu kūdikis jaučia diskomfortą dygstant dantims, galite išbandyti keletą būdų, kaip jį palengvinti:

Kramtukai

Pasiūlykite kūdikiui kažką kieto kramtyti, ypač jei tai yra šaltas daiktas. Gali padėti tvirtas, šaldytuve atšaldytas kramtukas ar žiedas. Taip pat tinkamas šaltas čiulptukas, šaukštas, švarus drėgnas skudurėlis arba guminis kramtukas. Venkite skysčiu užpildytų kramtukų, kurie gali pratekėti, bei užšaldytų kramtukų, kurie gali būti per kieti ir sužeisti burną.

Niekada neriškite kramtuko aplink kūdikio kaklą – tai kelia paspringimo pavojų.

Po naudojimo nepamirškite kruopščiai išvalyti visus kramtukus, skudurėlius ir kitus daiktus.

Vaistai nuo dygimo

Vaistai, kuriais tepamos kūdikio dantenos skausmui malšinti, dažnai nėra veiksmingi, nes jie greitai nusiplauna burnoje ir gali sukelti gerklės tirpimą, apsunkindami rijimą.

Ypač reikėtų vengti nereceptinių gelių ir skysčių, kurių sudėtyje yra benzokaino. Sveikatos priežiūros tarnybos nurodo, kad benzokaino negalima vartoti vaikams iki 2 metų amžiaus, nes jis gali sukelti retas, bet rimtas šalutines reakcijas.

Maža dozė vaistų nuo skausmo, tokių kaip paracetamolis (pvz., Tylenol) kūdikiams nuo 2 mėnesių arba ibuprofenas (pvz., Motrin) kūdikiams nuo 6 mėnesių, gali padėti palengvinti simptomus. Ibuprofeno negalima duoti kūdikiams iki 6 mėnesių amžiaus. Visada pasitarkite su gydytoju prieš duodami bet kokius vaistus ir vartokite juos tiksliai pagal nurodymus.

Iš pradžių dantų dygimas gali būti sudėtingas tiek jums, tiek kūdikiui, tačiau laikui bėgant abu išmoksite geriau su tuo susitvarkyti.

Kiti dygimo palengvinimo būdai

Dantų dygimo sausainiai

Dauguma dantų dygimo sausainių nėra labai maistingi, juose dažnai būna cukraus ir druskos. Jei nuspręsite juos duoti kūdikiui, būtinai stebėkite valgymo metu, nes sausainio gabaliukai gali lengvai atitrūkti ir sukelti paspringimo pavojų.

Šalti kieti maisto produktai

Jeigu jūsų kūdikis jau valgo kietą maistą, galite pasiūlyti šaltos obuolių tyrės ar jogurto.

Natūralios priemonės dantų dygimo skausmui malšinti

Jeigu mėgstate rinktis natūralias priemones skausmui mažinti sau, galite norėti jas išbandyti ir savo kūdikiui. Tačiau labai svarbu prieš naudojant bet kokias namines ar natūralias priemones pasitarti su vaikų gydytoju arba šeimos gydytoju. Kai kurios iš jų gali būti pavojingos kūdikio sveikatai.

Šalti daiktai

Šaltis padeda numalšinti dygimo skausmą. Pamirkykite švarų skudurėlį, suriškite jį mazgu ir atvėsinkite šaldytuve, kad kūdikis galėtų laikyti ir kramtyti. Taip pat galite atvėsinti čiulptuką. Venkite geliu užpildytų kramtukų, skirtų užšaldyti, nes jie gali būti per kieti mažiems kūdikiams ir gali įtrūkti ar pratekėti.

Masažas

Švelnus kūdikio dantenų masažavimas gali palengvinti nemalonius pojūčius. Prieš tai būtinai nusiplaukite rankas. Pasiūlykite kūdikiui pakramtyti jūsų pirštą arba sąnarį. Galite pamėginti švelniai masažuoti dantenas sukamaisiais judesiais ir stebėti, ar kūdikiui tai patinka.

Motinos pienas

Kai kuriuos žindančius kūdikius žindymas ramina dantų dygimo metu, todėl jie gali norėti žįsti ilgiau. Tačiau kitiems kūdikiams siurbimo judesiai gali būti skausmingi, todėl jiems gali tekti maitintis buteliuku.

Jeigu jūsų kūdikis žindomas, prieš maitinimą galite pamirkyti pirštą šaltame vandenyje ir paliesti spenelį, kad sumažintumėte riziką, jog kūdikis ims kramtyti.

Vandens siūlymas

Jeigu kūdikiui jau yra 6–9 mėnesiai, galite pasiūlyti atvėsinto vandens iš specialaus puodelio su snapeliu.

Priemonės, kurių reikėtų vengti dygstant dantims

Niekada nedėkite kūdikiui į burną daiktų, kurie nėra specialiai patvirtinti dygimo skausmui malšinti. Net kai kurie gaminiai, pristatomi kaip kramtukai ar dantų dygimo pagalbininkai, gali būti nesaugūs, pavyzdžiui:

  • užpildyti skysčiu, kuris gali pratekėti
  • pagaminti iš trapios medžiagos, pavyzdžiui, plastiko, kuris gali lūžti ir sukelti paspringimą
  • pagaminti iš pavojingų medžiagų, tokių kaip švinas – rinkitės guminius gaminius
  • visiškai užšaldyti – jie gali būti per kieti kūdikio burnai

Dygimo geliai

Dygimo geliai – nereceptiniai vaistai, tepami ant dantenų – nerekomenduojami. Jeigu jų naudojama per daug, dalis gelio gali būti nuryta, o tai gali sukelti liežuvio ir gerklės nutirpimą, apsunkinant rijimą.

Be to, reikėtų vengti homeopatinių tablečių ar gelių, kurie nėra moksliškai patvirtinti ir gali turėti pavojingų sudedamųjų dalių, pavyzdžiui, belladonos, kuri gali sukelti kvėpavimo sutrikimus ir traukulius.

Dantų dygimo karoliai

Vaikų sveikatos specialistai nerekomenduoja dantų dygimo karolių. Jie kelia pasmaugimo pavojų. Be to, jeigu karoliai nutrūksta, mažos dalelės gali būti prarytos ir sukelti užspringimą. Gintariniai dygimo karoliai, apie kuriuos teigiama, kad sušilus išskiria skausmą malšinančią medžiagą, taip pat nėra rekomenduojami, nes jų nauda nėra įrodyta.