Ką reikėtų žinoti apie spiralės įvedimą: moterys dalijasi patirtimi

Ką reikėtų žinoti apie spiralės įvedimą: moterys dalijasi patirtimi

Daugeliui moterų gimdos spiralė yra tinkama kontracepcijos pasirinkimo galimybė. Tai saugus, net 99% veiksmingas nėštumo prevencijos būdas, kuris veikia ilgai. Spiralė pradeda veikti iškart po įdėjimo, gali būti naudojama nuo 3 iki 10 metų ir pašalinama bet kada. Pašalinus spiralę, pastoti galima iškart.

Tačiau kai kurios moterys, pasirinkusios spiralę, nustemba dėl kai kurių dalykų, susijusių su šia procedūra. Čia pateikiama, ką jos norėtų būti žinojusios prieš įsidėdamos spiralę.

Ne visos spiralės yra vienodos

Yra dviejų tipų gimdos spiralės: hormoninės spiralės (tokios kaip Kyleena, Liletta, Mirena, Skyla) ir nehormoninės varinės spiralės (pavyzdžiui, Paragard). Kiekviena rūšis turi savo privalumų ir trūkumų.

Hormoninės spiralės

Hormoninės spiralės išskiria progestino hormoną. Naudojant šią spiralę, gali sustiprėti priešmenstruacinio sindromo simptomai, tokie kaip odos bėrimai, krūtų jautrumas, galvos skausmai, nuotaikų kaita ir pykinimas. Taip pat mėnesinės gali tapti lengvesnės, trumpesnės ir mažiau skausmingos.

Nehormoninės spiralės

Nehormoninės spiralės gaminamos su variu, kuris trukdo spermai išlikti gyvai gimdoje. Naudojant varinę spiralę, mėnesinės gali tapti gausesnės ir skausmingesnės.

Vienai moteriai, kuriai buvo pasiūlyta naudoti Mirena spiralę endometriozės skausmui malšinti, nors skausmas sumažėjo, šalutiniai poveikiai pasirodė per sunkūs – atsirado žymus svorio priaugimas ir depresija. Pakeitus spiralę į varinę, svoris sumažėjo ir savijauta pagerėjo.

Įdėjimas gali būti skausmingas

Dažnai moterys jaučia skausmą ar diskomfortą, kai gydytojas įdeda gimdos spiralę. Kai kurios jaučia lengvą spaudimą, o kitos patiria stipresnį skausmą.

Viena moteris prisipažino, kad norėtų būti žinojusi, kiek tai skaudės. Gimdymas jai pasirodė mažiau skausmingas nei spiralės įdėjimas, o po procedūros ji net negalėjo vaikščioti. Išmokusi iš pirmosios patirties, prieš antrą kartą ji buvo geriau pasiruošusi: gydytojas paskyrė gimdos kaklelio minkštiklį ir vaistų nuo nerimo.

Tačiau ne visoms moterims įdėjimas sukelia stiprų skausmą. Kita moteris pasakojo, kad procedūra buvo nemaloni, bet ne tokia baisi, kaip buvo girdėjusi. Ji manė, kad jei tai būtų itin skausminga visoms, jau būtų sugalvotas kitoks įdėjimo būdas.

Ligų kontrolės ir prevencijos centras rekomenduoja gydytojams iš anksto aptarti su pacientėmis galimą skausmą bei galimybę naudoti medikamentus procedūros metu.

Gali būti spazmai, galvos svaigimas ir kiti simptomai

Įdėjus spiralę, galima patirti spazmus, galvos svaigimą ar net nualpti. Viena moteris pasakojo, kad draugės ją perspėjo apie galimus spazmus, tačiau galvos svaigimas buvo netikėtas.

Kai kurioms moterims simptomai trunka kelias valandas, kitoms – ilgiau. Kita moteris teigė, kad dėl stiprių spazmų ji turėjo praleisti dvi dienas lovoje.

Taip pat gali pasireikšti kiti simptomai, tokie kaip odos bėrimai, krūtų jautrumas, galvos skausmai ir nuotaikų svyravimai, nors jie yra retesni.

Gydytojas gali rekomenduoti be recepto parduodamus skausmą malšinančius vaistus, šildymo pagalvėlę ir poilsį. Taip pat gali būti gera idėja turėti, kas parvežtų jus namo po procedūros, ir pasilikti vieną ar dvi laisvas dienas.

Gali pasireikšti gausesnis kraujavimas

Po spiralės įdėjimo gali pasireikšti nereguliarus kraujavimas arba dėmės tarp menstruacijų. Tai gali tęstis nuo 3 iki 6 mėnesių. Jei kraujavimas užsitęsia ilgiau, gydytojas gali rekomenduoti papildomą kontracepciją skausmui sumažinti ir ciklui sureguliuoti.

Viena moteris pasakojo, kad nors žinojo, jog spiralė yra tinkamas pasirinkimas, ji nesitikėjo užsitęsusių simptomų. Ji sakė, kad būtų norėjusi žinoti, jog prieš pajuntant naudą teks ištverti 3–4 mėnesius nuolatinio kraujavimo.

Ligų kontrolės ir prevencijos centras rekomenduoja gydytojams dar prieš spiralės įdėjimą aptarti su pacientėmis galimus kraujavimo pokyčius.

Mėnesinės gali visiškai sustoti

Kai kurioms moterims sumažėja kraujavimas arba mėnesinės visai dingsta.

Viena moteris pasakojo, kad norėtų būti žinojusi, jog daug moterų po spiralės įdėjimo nustoja kraujuoti. Gydytojai ją perspėjo apie įvairius šalutinius poveikius, bet nepaminėjo, kad kraujavimas gali visiškai sustoti. Ji sakė, kad jau trejus metus džiaugiasi šiuo pokyčiu ir jei būtų žinojusi anksčiau, spiralę būtų pasirinkusi gerokai anksčiau.

Spiralė gali pasislinkti

Nors tai nutinka retai, ekspertai perspėja, kad spiralė gali pasislinkti arba visiškai iškristi iš gimdos. Jei spiralė pasislenka, net ir iš dalies, pastojimo rizika padidėja ir spiralę reikia pašalinti.

Viena moteris iš Kanados pasakojo, kad pastojo, kai jos varinė spiralė pasislinko. Spiralė išbuvo visą nėštumo laikotarpį, o gimus kūdikiui buvo rasta įstrigusi po dešiniuoju šonkauliu.

Kartais moterys nepastebi, kad spiralė pasislinko. Rekomenduojama kartą per mėnesį pasitikrinti – galima pirštais apčiuopti spiralės siūlus, kad įsitikintumėte, jog jie išlenda iš gimdos kaklelio.

Galimos komplikacijos yra retos

Komplikacijos, tokios kaip infekcijos, dubens uždegiminė liga ar gimdos prakiurimas, yra galimos, bet pasitaiko retai.

Viena moteris, turėjusi dvi spirales per dešimtmetį, pasakojo, kad nors jos veikė gerai, siūlai sukėlė bakterinę infekciją Gardnerella vaginalis.

Labai svarbu aptarti su gydytoju visus gimdos spiralės privalumus ir trūkumus. Žinojimas, ko galima tikėtis, padeda geriau pasiruošti ir priimti tinkamą sprendimą.

Viena moteris teigė, kad spiralės įsidėjimas buvo vienas geriausių jos sprendimų. Kadangi su vyru neplanuoja turėti vaikų, spiralė suteikė didelį ramybės jausmą. Vėliau paaiškėjo ir malonus netikėtumas – mėnesinės beveik visai išnyko, kas ją labai nudžiugino.