Mūsų nėštumo termino skaičiuoklė yra sukurta tam, kad padėtų nustatyti apytikslę gimdymo datą, naudojantis tam tikra informacija, pavyzdžiui, paskutinių mėnesinių pradžios data arba pastojimo data.
Norėdami naudotis šiuo įrankiu, tiesiog įveskite vieną iš šių svarbių datų į laukelį. Remdamasi pateiktais duomenimis, skaičiuoklė apdoros informaciją ir pateiks apskaičiuotą gimdymo datą.
Kaip veikia skaičiavimai
Paskutinių mėnesinių pradžios data (PMP)
Jeigu nurodysite pirmąją paskutinių mėnesinių dieną, skaičiuoklė apskaičiuos galimą gimdymo datą, remdamasi 28 dienų ciklu.
Pastojimo data
Jei žinote, kada įvyko pastojimas, skaičiuoklė naudos šią datą, kad pateiktų dar tikslesnį rezultatą.
Įvedus reikalingus duomenis, skaičiuoklė pateiks apytikslę gimdymo datą, kuri padės lengviau sekti nėštumo eigą ir planuoti ateitį.
Kaip gali būti apskaičiuota mano gimdymo data
Nustatant gimdymo datą gali būti taikomi keli metodai. Pasirinktas būdas priklauso nuo turimos informacijos ir individualių aplinkybių. Štai pagrindiniai skaičiavimo būdai:
Paskutinių mėnesinių pradžios data (PMP)
Paskutinių mėnesinių pradžios metodo pagrindu dažniausiai nustatoma gimdymo data. Ji apskaičiuojama pridedant 280 dienų (arba 40 savaičių) nuo pirmosios paskutinių mėnesinių dienos. Šis metodas remiasi prielaida, kad moters ciklas yra reguliarus, trunkantis 28 dienas, o ovuliacija vyksta maždaug 14-ąją ciklo dieną.
Norint apskaičiuoti gimdymo datą naudojant šį metodą:
- Paimkite pirmąją paskutinių mėnesinių dieną.
- Pridėkite 280 dienų (arba 9 mėnesius ir 7 dienas).
Nors šis metodas tinka daugeliui moterų, jis gali būti netikslus moterims, kurių ciklo trukmė yra ilgesnė arba trumpesnė nei 28 dienos. Pavyzdžiui, turinčioms ilgesnį ciklą ovuliacija gali įvykti vėliau, todėl ir gimdymo data būtų kita.
Pastojimo data
Jeigu sekėte ovuliaciją ar naudojote ovuliacijos testus, pastojimo datos metodas yra tikslesnis būdas nustatyti gimdymo datą. Šiuo atveju prie pastojimo datos pridedama 266 dienos (apie 38 savaitės).
Šis metodas ypač naudingas moterims su nereguliariais ciklais arba toms, kurios atidžiai stebėjo ovuliaciją įvairiais būdais, pavyzdžiui, matuojant bazinę kūno temperatūrą ar naudojantis ovuliacijos testais.
Ivf perkėlimo datos metodas
Moterims, kurios pastoja atlikus apvaisinimą mėgintuvėlyje (IVF), ivf perkėlimo datos metodas yra ypač tikslus. Šiuo atveju apskaičiavimui naudojama tiksli embriono perkėlimo data, nes ji yra žinoma be jokių abejonių.
Embriono perkėlimas trečiąją dieną
Jeigu embrionas buvo perkeltas trečiąją dieną, gimdymo data apskaičiuojama, prie perkėlimo datos pridėjus 263 dienas.
Embriono perkėlimas penktąją dieną
Jeigu embrionas buvo perkeltas penktąją dieną, gimdymo data apskaičiuojama, pridėjus 261 dieną.
IVF metodas leidžia itin tiksliai apskaičiuoti gimdymo datą, nes tiksliai žinoma pastojimo data, todėl išvengiama netikslumų, susijusių su mėnesinių ciklais ar ovuliacijos datomis.
Ultragarsinis tyrimas
Ultragarsinis tyrimas yra patikimas būdas nustatyti gimdymo datą, ypač jei negalite tiksliai pasakyti pastojimo datos ar paskutinių mėnesinių pradžios. Ankstyvasis ultragarsas, atliekamas pirmojo trimestro metu, yra pats tiksliausias apskaičiuojant gimdymo datą, nes matuojamas vaisiaus dydis per pirmąsias 12 nėštumo savaičių.
Ankstyvojo nėštumo metu ultragarsiniai vaisiaus matavimai dažnai pateikia tikslesnę gimdymo datą nei skaičiavimas pagal paskutinių mėnesinių datą, ypač moterims, kurių ciklai yra nereguliarūs, kurios nėra tikros dėl ovuliacijos laiko arba turi ilgesnius ar trumpesnius ciklus. Jei gimdymo data yra neaiški arba mėnesinių ciklas yra nereguliarus, ultragarsas gali būti naudingas įrankis patikslinti ar patvirtinti apskaičiuotą gimdymo datą.
Kiek tiksli yra mano gimdymo data
Nors gimdymo datos skaičiavimas yra svarbi nėštumo planavimo dalis, reikia prisiminti, kad tai yra tik apytikslis skaičiavimas. Nors pateikta data gali padėti pasiruošti, tikslus gimdymo laikas gali skirtis dėl įvairių priežasčių.
Į gimdymo datos tikslumą įtaką daro keli veiksniai, įskaitant ciklo ilgį, naudojamą metodą ir individualias aplinkybes, pavyzdžiui, IVF procedūras ar ultragarsinio tyrimo laiką. Pavyzdžiui, paskutinių mėnesinių metodo skaičiavimas remiasi 28 dienų ciklu, tačiau ši prielaida gali netikti moterims su ilgesniais ar trumpesniais ciklais. Moterims su nereguliariais ciklais ar toms, kurios ovuliuoja ne keturioliktąją ciklo dieną, gali pasitaikyti neatitikimų tarp apskaičiuotos ir realios gimdymo datos. Tuo tarpu IVF ir ultragarsiniai metodai dažnai pateikia tikslesnes prognozes, nes remiasi aiškiai apibrėžtais ir stebimais įvykiais, pavyzdžiui, embriono perkėlimo data ar ankstyvais vaisiaus matavimais.
Apskritai, nors gimdymo datos nėra visiškai garantuotos, jos vis tiek yra pakankamai patikimos ir padeda geriau planuoti nėštumą. Dauguma nėštumų baigiasi savaitę ar dvi iki arba po numatytos gimdymo datos, o tik apie 5 procentai kūdikių gimsta tiksliai tą dieną.
Ar mano gimdymo data gali keistis
Taip, gimdymo data gali keistis nėštumo metu. Pavyzdžiui, ultragarsinis tyrimas gali patikslinti gimdymo datą, nes remiasi vaisiaus matavimais, arba dėl ilgesnio ar trumpesnio nei 28 dienų ciklo gali prireikti datos korekcijos. Nors pirminis gimdymo datos skaičiavimas yra naudingas kaip apytikslis orientyras, faktinė gimdymo data gali būti pakoreguota, kai atsiranda naujos informacijos arba dėl natūralaus kiekvieno vaisiaus augimo skirtumo nėštumo metu.