Ar jūsų vaikas patiria žiemos virusų simptomus? Kai vaikas nesijaučia gerai, tą pačią dieną atliekama medicininė apžiūra užtikrina, kad jis gautų reikiamą dėmesį. Tačiau nustatyti, ar jūsų vaikui gripas, ne visada lengva. Šiandien aptariame įprastus žiemos virusų požymius ir kaip geriausiai juos gydyti.
Būdingi simptomai ir gydymo būdai žiemos virusams
Kiekvienais metais žiemos virusai tampa realybe, paveikdami tiek suaugusiuosius, tiek vaikus. Gebėjimas atpažinti požymius ir užtikrinti viruso plitimo prevenciją kartu su patikimu gydymu gali padėti išlaikyti jūsų šeimą sveiką.
Kas yra gripas?
Gripas yra užkrečiama kvėpavimo takų liga, kurią sukelia gripo virusai. Yra du pagrindiniai gripo virusų tipai: A ir B, kurie kasmet sukelia sezoninius gripo protrūkius. Gripo A virusai gali būti skirstomi į subtipus pagal jų paviršiaus baltymų genus. Per gripo sezoną cirkuliuoja skirtingi gripo A ir B tipai bei A subtipo virusai, sukeliantys ligą. Tai gali sukelti lengvą iki sunkią ligą, o kartais gali baigtis ir mirtimi. Gripas skiriasi nuo peršalimo. Gripo simptomai dažnai pasireiškia staiga. Sergantys gripu žmonės dažnai jaučia šiuos simptomus: karščiavimą (jaučia karščiuojančio / drebėjimo pojūtį), kosulį, gerklės skausmą, slogą arba nosies užgulimą, raumenų ar kūno skausmus, galvos skausmą, nuovargį (nuovargį), kai kurie gali patirti vėmimą ir viduriavimą, nors tai dažniau nutinka vaikams nei suaugusiems.
Kuo skiriasi gripas nuo peršalimo?
Jei vaikas pradeda patirti karščiavimą, nosies užgulimą ir kitus įprastus simptomus, natūralu, kad tėvai susimąsto, ar tai peršalimas, ar gripas. Kaip daugelis iš mūsų žinome iš patirties, simptomai tarp šių dviejų būklių gali būti gana panašūs. Atpažinus kiekvienos ligos požymius, galėsite veiksmingai rūpintis vaiku sergančiu peršalimu arba gripu.
- Simptomų pasireiškimas: Gripas – staigus, Peršalimas – laipsniškas
- Karščiavimas: Gripas – dažnas; trunka 3-4 dienas, Peršalimas – retas
- Raumenų skausmas: Gripas – dažnas; dažnai stiprus, Peršalimas – lengvas
- Drebėjimas: Gripas – dažnas, Peršalimas – neįprastas
- Nuovargis, silpnumas: Gripas – dažnas, Peršalimas – kartais
- Čiaudėjimas: Gripas – kartais, Peršalimas – dažnas
- Nosies užgulimas: Gripas – kartais, Peršalimas – dažnas
- Gerklės skausmas: Gripas – kartais, Peršalimas – dažnas
- Krūtinės diskomfortas, kosulys: Gripas – dažnas; gali būti stiprus, Peršalimas – aštrus kosulys
- Galvos skausmas: Gripas – dažnas, Peršalimas – retas
Respiracinis sincitinis virusas
Respiracinis sincitinis virusas, arba RSV, yra dažnas kvėpavimo takų virusas, kuris paprastai sukelia lengvus, peršalimo tipo simptomus. Dauguma žmonių pasveiksta per savaitę ar dvi, tačiau RSV gali būti rimtas, ypač kūdikiams. RSV yra dažniausia bronchiolito (mažųjų kvėpavimo takų uždegimas plaučiuose) ir plaučių uždegimo priežastis vaikams iki vienerių metų amžiaus.
Kas yra rotavirusas?
Rotavirusinė infekcija dažniausiai pasitaiko kūdikiams ir mažiems vaikams. Tačiau vyresni vaikai ir suaugusieji taip pat gali užsikrėsti rotavirusu. Kai žmogus užsikrečia rotavirusu, simptomai pasireiškia per maždaug 2 dienas. Užsikrėtę vaikai gali patirti sunkią vandeningą diarėją, vėmimą, karščiavimą ar pilvo skausmą. Vėmimas ir vandeninga diarėja gali tęstis nuo 3 iki 8 dienų. Papildomi simptomai gali būti apetito praradimas ir dehidratacija, kas ypač pavojinga kūdikiams ir mažiems vaikams. Suaugusieji, sirgdami rotavirusine liga, dažniausiai patiria lengvus simptomus. Vaikai, net ir tie, kurie yra vakcinuoti, gali daugiau nei vieną kartą užsikrėsti ir sirgti rotavirusu. Tai yra todėl, kad natūrali infekcija rotavirusu arba vakcina nesuteikia pilnos apsaugos nuo ateities užsikrėtimų. Vaikai, kurie nėra vakcinuoti, paprastai patiria sunkesnius simptomus pirmą kartą užsikrėtę rotavirusine liga. Vakcinuoti vaikai rečiau suserga sunkiai rotavirusu.
Rinovirusas ir enterovirusai
Rinovirusas ir Enterovirusai gali sukelti platų simptomų spektrą, nuo labai lengvų iki labai sunkių. Vaikai gali patirti aukštą karščiavimą, gerklės skausmą (kartais jis gali būti su mažomis, skausmingomis žaizdomis burnoje), vėmimą, diarėją, galvos skausmą, išbėrimą ir/arba konjunktyvitą (akių paraudimą). Šie virusai taip pat gali sukelti meningitą (žymėkite stiprų galvos skausmą ir kaklo rigidiškumą) ir miokarditą (pasireiškia kaip krūtinės skausmas), širdies raumens infekciją.
Tiek Enterovirusas, tiek Rinovirusas gali imituoti streptokokinės gerklės simptominę klinikinę išraišką. Todėl visuomet tikslinga pasitikrinti dėl streptokokinės infekcijos, nes galime skirti specifinius vaistus streptokokinei infekcijai gydyti.
Kaip užkirsti kelią viruso plitimui
Norint užkirsti kelią šių ir kitų virusų plitimui, būkite nuolat atidūs rankų plovimui net vasarą, ypač po sauskelnų keitimo ar tualeto naudojimo. Vaikai su karščiavimu ar kitais ligos požymiais turėtų likti namuose pirmosiomis ligos dienomis. Laimei, dauguma vaikų pasveiksta nuo šių virusų per 7-10 dienų. Kaip ir su bet kuriais virusais, nėra specifinio gydymo (net Tamiflu neužmuša gripo viruso – jis tik užkerta kelią viruso plitimui ir tolesnei replikacijai užsikrėtusiame asmenyje) išskyrus skausmo ir karščiavimo malšinimą su acetaminofenu ar ibuprofenu ir gausios skysčių teikimą, kad būtų užkirstas kelias dehidratacijai.
Žiemos virusų gydymas
Gydymo tikslas yra palengvinti simptomus, kol organizmas pats pasveiksta arba užkirsti kelią tokioms komplikacijoms kaip dehidratacija. Tačiau, jei rimtai nerimaujate dėl vaiko sveikatos būklės, nedvejodami kreipkitės į vaikų skubios pagalbos centrą dėl neatidėliotinos pagalbos.
- Karščiavimas arba skausmas: Naudokite Tylenol kas 4-6 valandas arba Motrin/Advil (kūdikiams, vyresniems nei 6 mėn. amžiaus ir vyresniems) kas 6-8 valandas.
- Gerklės skausmas: Galite naudoti Benadrilio ir Maalox mišinį: sumaišykite lygiomis dalimis (sekite Benadrilio dozavimo informacija ant pakuotės arba kreipkitės į gydytoją dėl dozavimo instrukcijų) kas 4-6 valandas, kad apgaubtų gerklės dalis ir sumažintų skausmą. Skalaukite ir nurykite kas 4-6 valandas prireikus.
- Diarėja: Vandenį, Gatorade ar Pedialyte vartokite pagal poreikį pakeisti virškinimo trakto netekimus ir palaikyti hidrataciją, valgykite BRAT dietos maistą, venkite pieno produktų/sulčių/riebių ar aštrių maisto produktų. Probiotikai kasdien padės sumažinti diarėjos dienų skaičių iki 2. Grįžkite dėl dehidratacijos požymių, diarėjos daugiau nei 6 kartus per dieną arba daugiau nei 10-14 d. bendros diarėjos trukmės, kraujo išmatose ar pakartotinio vėmimo.
- Vėmimas: Galima naudoti Zofran atsargiai, siekiant kontroliuoti vėmimą. Palaukite 20 minučių po vėmimo ir tada pradėkite lėtai duoti nedidelius Pedialyte arba Gatorade kiekius. Stebėkite dehidratacijos požymius ir simptomus, kurie pareikalautų vaiko sugrįžimo į gydytojo kabinetą įvertinimui.

Šilta, atvira ir rūpestingas balsas visoms, kurios keliauja per laukimo stebuklą. Rašydama apie nėštumo savaites, ji siekia derinti aiškią medicininę informaciją su žmogiška, gyva patirtimi. Savo tekstuose ji nevengia humoro, jautrumo ir realistiškų pastebėjimų apie kasdienybę, kurią patiria būsimos mamos. Kiekvienas jos įrašas – tai mažas priminimas, kad laukimas yra unikalus, o svarbiausia – išmokti klausytis savęs.