Tarp 16 ir 22 savaitės kūdikis pradeda girdėti garsus iš kūno vidaus, įskaitant jūsų širdies plakimą, kvėpavimą ir virškinimą.
Geresnis miegas
Ar jaučiatės geriau miegodami antrajame trimestre? Pasinaudokite tuo ir, jei dar nepadarėte, pradėkite miegoti ant šono. Tokia padėtis mažiausiai spaudžia venas ir vidaus organus, užtikrina geriausią kraujo tėkmę į gimdą. Tai reiškia, kad jūsų kūdikis gaus maksimalų kiekį maisto medžiagų ir deguonies.
Nėštumo nuotraukos
Nepamirškite įamžinti savo gražių nėštumo momentų nuotraukose. Nesvarbu, ar pasitelksite profesionalų fotografą, draugą ar savo partnerį, verta turėti gražių motinystės nuotraukų.
Kūdikio vystymasis per 17 savaitę
Jūsų kūdikio kaulai
Kūdikio skeletas keičiasi iš minkštos kremzlės į kaulą. Tai remia kūdikio kaulų sveikatą (ir jūsų pačios) valgant daug kalcio turinčius produktus. Pakankamas kalcio kiekis sumažina hipertenzijos ir preeklampsijos riziką.
Bamba
Bamba – jūsų kūdikio gyvybės linija į placentą – tampa stipresnė ir storesnė. Nėštumo pabaigoje ji bus apie 23 centimetrai ilgio ir 2.5 centimetro storio. Bamba teikia maistines medžiagas kūdikiui ir pašalina atliekas.
Jūsų kūdikio oda
Pradeda formuotis prakaito liaukos. Iki kitos savaitės kūdikio odos sluoksniai pilnai susiformuos.
- Bamba, jūsų kūdikio gyvybės linija, dabar yra storesnė ir stipresnė
- Jūsų kūdikio kasa gamina insuliną
- Kremzlė kūdikio skelete tampa kietu kaulu
Jūsų kūdikis yra maždaug ropės dydžio
Ilgis: apie 20.4 cm nuo galvos iki pirštų
Svoris: apie 181 gramą
Nėštumo simptomai per 17 savaitę
Galvos svaigimas
Jaučiatės truputį lengvabūdiškai ar tarsi kambarėlis suktųsi? Tai dažnas simptomas antrame trimestre ir tikėtina, kad tai susiję su normaliais nėštumo metu vykstančiais širdies ir kraujagyslių pokyčiais (aukštesnis širdies dažnis, didesnės kraujagyslės, pritaikytos padidėjusiai kraujo masei, ir laikinas kraujo apytakos pasikeitimas). Štai kaip galite susidoroti su svaigimu nėštumo metu.
Regėjimo pokyčiai
Gali pastebėti, kad jūsų regėjimas gali būti šiek tiek bluresnis, o akys sausos. Tai keista, tačiau regėjimo pokyčiai yra dažni nėštumo metu. Nėštumo metu vykstančios hormonų, medžiagų apykaitos, skysčių sulaikymo ir kraujo apytakos pokyčiai gali paveikti jūsų akis ir regėjimą. Šie pokyčiai paprastai yra nedideli ir dingsta po gimdymo. Kartais regėjimo pokyčiai gali būti sukelti rimtesnės būklės, todėl kreipkitės į gydytoją ar akušerę, jei pasireiškia bluresnis regėjimas, dvigubas matymas, laikinas regėjimo praradimas ar kas nors kitas neįprasto.
Niežtinčia oda
Nedidelis niežulys yra normalu nėštumo metu. Jūs galite tai jausti ypač krūtinės srityje ir ant pilvo, kur oda daug tempiasi. Kartais nėštumo metu sustiprėja egzema, dėl to dar labiau niežti. Siekiant palengvinti, galite dėti ledo paketą ar šaltą kompresą ant niežtinčios vietos, naudoti kvapų neturintį losjoną (šalinti losjoną šaldytuve dėl papildomo vėsinimo), arba praustis šiltu avižų vonia. Būtinai kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą, jei jaučiate labai didelį niežulį arba susiduriate su nauju bėrimu.
Strijos
Nepanikuokite, jei jūsų krūtinėje, pilve ar šlaunyse atsiranda įdubos linijos – daugelis moterų nėštumo metu susiduria su strijomis, ir jos po gimdymo linkusios blukti. Strijos yra genetiška, todėl jos labiau linkę atsirasti ant jūsų odos, jei jūsų mama ar sesuo jų turi. Galite naudoti gerą losjoną ar kremą nuo strijų, kad sumažintumėte niežulį, ir stengtis palaipsniui priaugti svorio bei laikytis rekomenduojamo nėštumo svorio prieaugio kiekio, kad sumažintumėte strijų atsiradimo tikimybę. Bet paprastai mažai ką galite padaryti, kad išvengtumėte šių motinystės ženklų atsiradimo.
Keisti sapnai
Jūsų nėštumo sapnai gali tapti dar keistesni dėl hormonų ir intensyvių emocijų. Ryškūs sapnai, seksualiniai sapnai ir košmarai yra normalu. Refleksija apie savo sapnus gali suteikti jums informacijos apie jūsų emocinę būseną, ir jie gali būti įdomu prisiminti vėliau. Užrašykite savo pačius neįtikinamiausius sapnus vos atsibudę, kol jų nepamiršote.
Vidurių užkietėjimas
Deja, nėštumo metu dažnai pasireiškia vidurių užkietėjimas, nes jis susijęs su hormoniniais pokyčiais ir didėjančia gimda. Geležies papildai ir prenataliniai vitaminai gali dar labiau padidinti šią problemą. Norėdami išvengti ir sumažinti vidurių užkietėjimą, būtinai gerkite daug vandens, valgote daug skaidulų turinčio maisto ir reguliariai mankštinkitės. Galite pasikonsultuoti su gydytoju apie minkštinimo priemonių vartojimą ar magnio naudojimą ir galbūt pakeiskite savo prenatalinį vitaminą į tą, kuris turėtų mažiau geležies.
- Jūsų auganti pilvas gali sukelti disbalansą
- Kraujo spaudimo pokyčiai gali sukelti svaigulį, tad nesikelkite per greitai
Nėštumo patarimai per 17 savaitę
Išbandykite atsipalaidavimo technikas
Gilus kvėpavimas, vadovaujamasis vaizdavimas, prenatalinė joga ir masažas bei progresyvusis raumenų atsipalaidavimas gali padėti jums išlikti ramybėje ir netgi pagerinti miego kokybę. Pabandykite pradėti praktikuoti šias atsipalaidavimo technikas dabar – jos gali tapti svarbiomis įrankiais, susidūrus su ankstyva tėvyste.
Sužinokite, kaip tinkamai prisisegti saugos diržą
Ypač svarbu nėštumo metu nešioti saugos diržą – ir prisisegti jį tinkamai. Įtvirtinkite apatinį diržo dalį žemiau pilvo ir patogiai per dubens kaulus, o petnešą tarp krūtų, nuo pilvo pusės. Jei atsitinka avarija automobilio, net ir lengvame susidūrime, praneškite savo sveikatos priežiūros specialistui.
Pasiimkite pagalbos maisto planavimui
Sklandus maitinimasis nėštumo metu yra labai svarbus jūsų augančiam kūdikiui ir jums gauti visas reikalingas maistines medžiagas. Tačiau kartais lengva pasimesti nėštumo mitybos patarimuose ir jaustis nesaugioms, kad jūsų mityba neatitiks rekomendacijų. Nesijaudinkite: yra keletas paprastų internetinių įrankių padėti planuojant nėštumo mitybą. Jūs taip pat galite peržiūrėti mūsų geriausio nėštumo maisto sąrašą ir išbandyti šiuos sveikų nėštumo receptus.
Naudokite priemones nuo saulės
Siekiant išvengti odos pigmentacijos pokyčių nėštumo metu (vadinamų melasma arba chloasma), būtinai naudokite saulės kremą su SPF 30 ar daugiau, kai esate lauke, net ir debesuotomis dienomis. Saulės poveikis intensyvina pigmento pokyčius, todėl galite būti linkę nešioti plačiabrylę skrybėlę ir vengti būti tiesioginiuose saulės spinduliuose tarp 10 ir 14 valandų, kai saulė stipriausia. Peržiūrėkite, kurie saulės apsaugos kremai ir kitos odos priežiūros priemonės yra saugiausios nėštumo metu.
17 savaitę nėščiųjų pilvukai
Ar jūsų pilvas pagaliau išsiveržė? Jei taip, būtinai padarykite daug pilvo nuotraukų ir praneškite apie savo nėštumą, prieš tai tampant nepatogu. Kai kuriems žmonėms bus gerai sužinoti apie tai per socialinę žiniasklaidą ar per gandus, tačiau jūsų draugai ir giminės gali norėti išgirsti tiesiai iš jūsų.
Augant pilvui, verta pasiruošti ir susitvarkyti su netaktiškais komentarais bei žmonėmis, norinčiais paliesti jūsų pilvą. Stenkitės niekada nieko nepriimti asmeniškai: tai, ką kas nors sako, daugiau pasako apie juos nei apie jus. Jei norite sustabdyti nepageidaujamus pilvo paglostymus ar jautimą, geriausia būti lakoniškais ir tvirtiems: „Prašau ne” arba „Ne, ačiū” turėtų padėti.

Šilta, atvira ir rūpestingas balsas visoms, kurios keliauja per laukimo stebuklą. Rašydama apie nėštumo savaites, ji siekia derinti aiškią medicininę informaciją su žmogiška, gyva patirtimi. Savo tekstuose ji nevengia humoro, jautrumo ir realistiškų pastebėjimų apie kasdienybę, kurią patiria būsimos mamos. Kiekvienas jos įrašas – tai mažas priminimas, kad laukimas yra unikalus, o svarbiausia – išmokti klausytis savęs.