Iki 42 savaitės kūdikis jau visiškai pasiruošęs susitikimui su tavimi. Tačiau jei skaitai šį tekstą, priklausai retai būsimų mamų grupei, kuri pasiekia 42 nėštumo savaitę. Jeigu pastebi, kad kūdikio judėjimas sumažėjo, nedelsdama susisiek su savo sveikatos priežiūros specialistu.
Svarbiausias pokytis, kurį gali pastebėti pasiekus 42 savaitę – be padidėjusio kūdikio dydžio – yra tai, kad jis bus daug budresnis. Kūdikis gimimo metu bus aktyvesnis ir labiau pabudęs nei anksčiau.
Šiame etape visi kūdikio organai ir sistemos jau bus visiškai išsivystę ir veiks sklandžiai. Visi vystymosi etapai bus baigti.
Kaip didelis kūdikis 42 savaitę?
Sulaukus 42 nėštumo savaitės, kūdikis yra tokio dydžio kaip didelis arbūzas. Vidutinis kūdikis šiuo metu yra apie 51,5 centimetro ūgio ir sveria apie 3,67 kilogramo. Taip, kūdikis vis dar auga! Vis dėlto nereikia nerimauti – jis greičiausiai nebus per didelis gimdymui natūraliu būdu.
Kiek mėnesių yra 42 nėštumo savaitė?
Keturiasdešimt dvi savaitės nėštumo prilygsta maždaug dešimčiai mėnesių ir dviem savaitėms. Taip, taip kartais nutinka!
42 savaitės ultragarsinis tyrimas
Dėl galimų rizikų šiuo laikotarpiu gydytojas atidžiau stebės kūdikį. Bus atliekamas ultragarsinis tyrimas, nekrūvio testas ir biocheminis profilis, siekiant įsitikinti, kad kūdikis vis dar gerai juda, turi pakankamai vaisiaus vandenų, kvėpuoja be sutrikimų ir jo širdies ritmas yra sveikas.
Nėštumo simptomai 42 savaitę
Kas vyksta 42 nėštumo savaitę? Simptomai tikėtina bus panašūs į tuos, kuriuos jautei paskutines savaites – kojų mėšlungis, miego sutrikimai, nugaros skausmai, dubens spaudimas, hemorojus, dažnas šlapinimasis ir sąrėmiai – tačiau jų intensyvumas gali padidėti.
Gali jausti stresą 42 savaitę. Niekas nesakė, kad nėštumas po 40 savaičių bus lengvas! Stenkis išlikti kantri ir leisti kūdikiui pačiam pasirinkti tinkamą momentą pasirodyti pasaulyje.
Gimdymo ženklai 42 nėštumo savaitę
Pasiekus 42 nėštumo savaitę, gali pasirodyti ilgai laukti gimdymo požymiai. Atkreipk dėmesį į šiuos ženklus:
Gleivių kamštis ir (arba) kraujingos išskyros
Storas gleivių išsiskyrimas, kartais su kraujo priemaiša, rodo, kad gimdos kaklelis ruošiasi gimdymui. Tai dažnai reiškia, kad gimdymas artėja, nors tiksliai pasakyti, kada jis prasidės, negalima.
Vandenų nutekėjimas
Jei pastebi vaisiaus vandenų pratekėjimą arba jeigu vanduo išbėga staiga dideliu kiekiu, būtina nedelsiant susisiekti su gydytoju. Gimdymas greičiausiai prasidės per kelias valandas.
Reguliarūs sąrėmiai
Pagaliau! Šis požymis dažniausiai yra labiausiai laukiamas. Šie sąrėmiai yra žymiai stipresni nei bet kokie iki šiol patirti parengiamieji sąrėmiai ir, svarbiausia, jie neišnyksta. Tikrieji sąrėmiai kartojasi reguliariais, vis trumpėjančiais tarpais, jų intensyvumas didėja ir jie nesiliauja, kol kūdikis gimsta.
Kaip paskatinti gimdymą 42 nėštumo savaitę
Galbūt jau bandai natūralius būdus, tokius kaip vaikščiojimas, lytiniai santykiai ar akupunktūra. Tačiau svarbu vengti rizikingų metodų, tokių kaip ricinos aliejaus vartojimas (jis gali sukelti pykinimą ir kitas nemalonias pasekmes), vaistažolių papildų vartojimas (jie gali būti pavojingi tau ir kūdikiui) ar spenelių stimuliacija (tai gali sukelti per stiprius ir pavojingus sąrėmius).
Gimdymo skatinimas 42 nėštumo savaitę
Šiame etape gydytojas tikriausiai jau aptarė su tavimi kelias galimas gimdymo skatinimo priemones. Gali prireikti vienos ar net kelių iš jų.
Gleivinės atskyrimas
Pasiekus 42 nėštumo savaitę, ši procedūra gali būti būtent tas veiksnys, kuris paskatins gimdymą. Gydytojas pirštu perbraukia aplink vaisiaus maišelį, o dėl to išsiskiriantys hormonai dažnai sukelia sąrėmius per 48 valandas.
Vandenų nutraukimas
Gydytojas specialiu instrumentu, panašiu į plastikinį nėrimo kabliuką, praplėšia vaisiaus vandenų maišelį. Tai dažnai sukelia sąrėmius per kelias valandas.
Gimdos kaklelio paruošimas
Vaginaliniu būdu įvedamas arba per burną vartojamas sintetinis prostaglandinas, kuris padeda pradėti gimdos kaklelio atsivėrimą.
Sąrėmių skatinimas
Pacientė prijungiama prie lašelinės, kuria leidžiama sintetinė oksitocino versija – ši medžiaga padeda pradėti sąrėmius.
Gali būti ramu – kol kūdikis yra atidžiai stebimas, jis jaučiasi gerai. Nors jam gali būti patogu tavo gimdoje, jis ten negali likti amžinai!
Kiek savaičių užsitęsęs nėštumas yra saugus?
Pasiekus 42 nėštumo savaitę, didėja komplikacijų rizika, tokių kaip placentos problemos, sumažėjęs vaisiaus vandenų kiekis ar užspausta virkštelė. Be to, jei kūdikis taps per didelis, gali prireikti atlikti cezario pjūvį. Dėl šių padidėjusių rizikų gydytojas gali rekomenduoti medicininį gimdymo skatinimą, jei tyrimai parodo, kad kūdikiui nesaugu ilgiau likti gimdoje.
Kiek ilgai gali tęstis nėštumas?
Atsakyti tiksliai sudėtinga. 1945 metais Los Andžele moteris pagimdė, kaip pranešama, po 375 nėštumo dienų (palyginimui, įprastas nėštumas trunka apie 280 dienų). Tačiau nėra patikimų šio fakto patvirtinimų. Panašiai, 2016 metais Kinijoje moteris teigė buvusi nėščia 17 mėnesių, tačiau neturėjo medicininių įrašų šiam faktui pagrįsti, o gydytojai išreiškė didelį skepticizmą. Bet kokiu atveju, galima būti tikram, kad tavo nėštumas rekordų nesumuš!
Patarimai 42 nėštumo savaitei
Gera žinia ta, kad šią savaitę, vienaip ar kitaip, kūdikis jau tikrai pasirodys. Štai ką gali padaryti laukdama.
Atsipalaiduok kiek įmanoma
Jei nerimauji dėl to, kiek ilgai viskas užtrunka, ir kenti nuo 42 nėštumo savaitės simptomų, lengva pasiduoti stresui. Stenkis raminti mintis nėščiųjų joga, meditacija ar netgi atpalaiduojančiu galvos masažu, kurį gali atlikti tavo partneris. Taip pat gali padėti gilus ir lėtas kvėpavimas, kuris kartu bus puiki pasiruošimo gimdymui praktika.
Skaičiuok kūdikio judesius
Tęsk kūdikio judesių skaičiavimą ir nedelsdama informuok gydytoją, jei pastebėsi kokius nors pokyčius judesių dažnyje. Taip pat nedelsiant pranešk apie bet kokius nerimą keliančius simptomus, tokius kaip neįprastos išskyros, kraujavimas ar pilvo skausmas.
Organizuok reikalingų prekių pristatymą internetu
Jeigu dar nespėjai, užsisakyk sauskelnių, servetėlių ir kitų būtinų prekių reguliariems pristatymams per mėgstamas internetines parduotuves. Taip išvengsi paskutinės minutės bėgimų į parduotuvę vėlų vakarą!
Dar kartą patikrink ligoninės krepšį
Tikriausiai krepšį susikrovei jau prieš kelias savaites, todėl verta greitai peržiūrėti jo turinį ir įsitikinti, kad viskas, ko gali prireikti, yra vietoje.
Pasilepink
Nori nusnūsti vidury dienos? O gal užsisakyti naują rožinio arba ryškiai raudono atspalvio lūpdažį? Galbūt norėtum pasimėgauti ledų porcija? Kad ir kas tai būtų – pirmyn. Pasiekus 42 nėštumo savaitę, tikrai nusipelnei šiek tiek pasilepinti!

Šilta, atvira ir rūpestingas balsas visoms, kurios keliauja per laukimo stebuklą. Rašydama apie nėštumo savaites, ji siekia derinti aiškią medicininę informaciją su žmogiška, gyva patirtimi. Savo tekstuose ji nevengia humoro, jautrumo ir realistiškų pastebėjimų apie kasdienybę, kurią patiria būsimos mamos. Kiekvienas jos įrašas – tai mažas priminimas, kad laukimas yra unikalus, o svarbiausia – išmokti klausytis savęs.