Dauguma kūdikių jau šiuo metu yra galva žemyn, ir per ateinančias kelias savaites jūsų kūdikis greičiausiai pateks į priekinę padėtį – galva žemyn, atsuktas nugara į jūsų nugarą. Tai ideali padėtis gimdymui per natūralų kelią! Apie 97 % kūdikių patys patenka į šią padėtį – tačiau kai kurie lieka kitokiose padėtyse.
Gebėjimas išgyventi ir klestėti
32 savaičių kūdikis, jei gimtų anksti, turi labai geras išgyvenimo galimybes. Šie kūdikiai, gimę tarp 32-34 savaičių, dažnai reikalauja priežiūros naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje, tačiau retai patiria ilgalaikių problemų.
Kūdikio judesiai
Stebėkite kūdikio spyrius ir nedelsdami praneškite gydytojui ar akušerei, jei pastebite pokyčius. Nors jūsų kūdikis dabar turi mažiau vietos, jis turėtų likti toks pat aktyvus, kaip anksčiau.
Kūdikio vystymasis 32 savaitę
Mineralų kaupimas
Jūsų kūdikio kūnas kaupia svarbius mineralus, tokius kaip geležis, kalcis ir fosforas. Geležies atsargos, kurias kūdikis kaupia dabar, užteks pirmaisiais 6 mėnesiais, kol mažylis pradės valgyti kietą maistą.
Kūdikio plaučiai
Kitą mėnesį jūsų kūdikio plaučiai bus visiškai susiformavę. Šiuo metu jūsų kūdikis praktikuoja kvėpavimą įkvėpdamas ir iškvėpdamas amniono skystį.
Kūdikio lyties organai
Jei laukiatės berniuko, jo išoriniai lyties organai yra suformuoti, o jo sėklidės pradėjo leistis į kapšelį. Jei laukiatės mergaitės, jos gimda ir kiaušidės jau yra vietoje su visomis kiaušinėlėmis, kurias ji turės.
Laukiatės dvynukų?
Sužinokite daugiau apie nėštumą 32 savaites su dvyniais.
- Jūsų kūdikio nagai jau susiformavo ir toliau augs iki gimimo
- Kūdikio galvos oda padengta plaukais, o jų spalva ir tekstūra matomi
- Kūdikis pradeda galutinį augimo protrūkį prieš gimimą
Jūsų kūdikis yra papajos dydžio
Ilgis 43 cm nuo galvos iki pėdų, svoris 1,95 kg
Nėštumo simptomai 32 savaitę
Žaibo skausmas
Nors nėra medicininis terminas, žaibo skausmas yra įspūdingas pavadinimas, apibūdinantis staigius skausmus dubens srityje, kuriuos galite jausti trečiojo trimestro pabaigoje. Kai kurios būsimos mamos jaučia šaudančius skausmus per kirkšnį ir į šlaunį. Kitos jaučia deginimą arba adatų dūrimo jausmą. Laimei, tai dažnai trunka tik kelias sekundes.
Žaibo skausmas greičiausiai atsiranda dėl augančio kūdikio spaudimo. Trečią trimestrą jūsų kūdikis leidžiasi į dubens sritį, o tai sukelia spaudimą gimdos kakleliui ir nervams aplink apatinę gimdos dalį.
Nors žaibo skausmas tikrai yra skausmingas, ir gali užgniaužti kvapą, kai jis netikėtai pasireiškia, jis nėra gimdymo ženklas. Jis atsiranda atsitiktinai, kitaip nei gimdymo susitraukimai – kurie yra reguliarūs, pasikartojantys, ir laiku tampa artimesni kartu.
Kraujavimas iš dantenų
Ar pastebite kraują, kai išspjaudote dantų pastą? Iki 75 % laukiančių mamyčių patiria kraujuojančias dantenas nėštumo metu. Tai galite pastebėti dažniau trečiame trimestre, kai jūsų estrogeno ir progesterono hormonų lygiai pasiekia viršūnę. Šie hormoniniai pokyčiai padidina kraujo tekėjimą į jūsų gleivines ir padaro jūsų dantenas jautresnes.
Kad dantenos ir dantys išliktų kuo sveikesni, palaikykite įprastus burnos higienos įpročius: valykite dantis du kartus per dieną (arba po kiekvieno valgio, jei įmanoma) minkštu šepetėliu, siūlu valykite kasdien, apsvarstykite galimybę naudoti burnos skalavimo skystį su fluoru ir reguliariai apsilankykite pas odontologą profilaktinei priežiūrai. Reguliariai lankykitės pas odontologą viso nėštumo metu – saugu gauti dantų rentgeno nuotraukas, dantų valymą ir vietinę anesteziją!
Patinę rankos ir veidas
Tam tikra edema (patinimas) yra normalus nėštumo metu, tačiau pernelyg didelis patinimas gali būti rimtos būklės, vadinamos preeklampsija, ženklas. Būtinai skambinkite gydytojui, jei jums pasireiškia stiprus ar staigus kojų ar kulkšnių patinimas, daugiau nei lengvas rankų patinimas, veido patinimas arba patinimas aplink akis.
Kai kurią lengvą ar vidutinę edemą trečiame trimestre sunku išvengti, bet yra keletas dalykų, kurie gali padėti jums ją valdyti. Kiekvieną dieną pratimus užsiimant, gerti daug vandens ir dėvėti patogius batus gali sumažinti edemą. Kompresinės kojinės taip pat yra naudingos, nes jos sukelia spaudimą kojoms, siekiant išvengti skysčių susikaupimo. Kai ilsitės, pakelkite kojas. O naktį, kai einate miegoti, miegokite ant kairiojo šono. Šie nedideli veiksmai ilgainiui gali padėti sumažinti patinimą.
Niežtinti oda
Kadangi jūsų oda tempiasi, kad įsikurtų augantis pilvas ir krūtinė, gana normalu patirti niežėjimą nėštumo metu. Hormoniniai pokyčiai, taip pat jautrumas šilumai vasarą ir sausas oras žiemą gali sustiprinti šiuos simptomus. Jei jau turite odos būklę, tokią kaip egzema, galite pastebėti, kad jūsų simptomai yra stipresni nėštumo metu.
Jei paprasti gydymo būdai, tokie kaip drėkiklio naudojimas ir šilta avižiniai dribsniai vonia, nepadeda, pasitarkite su gydytoju apie vietinius, be recepto parduodamus anti-niežėjimo vaistus. Daugelis jų yra saugūs nėštumo metu, bet pirmiausia pasitarkite prieš naudojant.
Rečiau, stiprus niežėjimas gali būti sunkios sveikatos būklės, tokios kaip cholestazė, simptomas. (Tai yra kepenų būklė, kuriai reikia nedelsiant medicininės pagalbos.) Kreipkitės į gydytoją, jei:
- Jūs labai niežti (ypač rankas ir pėdas), bet neturite bėrimo
- Atsiranda naujas bėrimas
- Odos būklė blogėja
Yra nėštumui būdinga odos būklė – vadinama PUPPP, arba pruritic urticarial papules and plaques nėštumo metu – kuri sukelia labai niežtinčius bėrimus. Nors tai nėra pavojinga, PUPPP yra sunkiai tinkamas. Jūsų gydytojas gali rekomenduoti vietinį tepalą, geriamąjį antihistamininį vaistą ar geriamuosius steroidus gydymui.
Strijos
Jūsų kūdikis auga, jūsų kūnas auga ir jūsų oda tempiasi greitai, kad suspėtumėte. Dėl to galite gauti strijų ant odos, ypač ant pilvo ir krūtų.
Kai kurios moterys šio „motinystės ženklo“ negaus, tačiau bent pusė mamų jas gauna. Įvairūs veiksniai turi įtakos ar gausite strijų, pavyzdžiui, genetika. Jei jūsų motina nėštumo metu turėjo strijų, tikėtina, kad ir jūs gausite. Greitas svorio augimas, daugelio nėštumas, didelio kūdikio nešiojimas ir perteklinis amniono skystis taip pat gali padidinti tikimybę gauti strijų.
Nors yra daug kremų nuo strijų, kurie žada padėti, nėra daug galima padaryti, kad išvengti arba sumažinti strijų nėštumo metu. Vienas dalykas, kuris buvo parodytas, kad padeda sumažinti sunkumą yra sveikas nėštumo svorio padidėjimas, tačiau tai ne visada yra jūsų kontrolėje.
Geros naujienos yra tai, kad strijos paprastai tampa pastebimai mažiau matomos po šešių iki dvylikos mėnesių po gimdymo. Pigmentacija išnyksta ir jos paprastai tampa šviesesnės už aplink esančią odą. Jei jūsų po nėštumo strijos jums trukdo, pasitarkite su dermatologu apie būdus jas sumažinti.
Išsiplėtusios venos
Išsiplėtusios venos yra venos, kurios tampa patinusios, matomos odos paviršiuje. Daug moterų nėštumo metu išsivysto arba pastebi, kad jos blogėja.
Taip yra todėl, kad augantis gimdos organas spaudžia apatinę tuščiają veną, didžiąją veną, esančią dešinėje jūsų kūno pusėje. Tai padidina spaudimą venose apatiniuose kūno segmentuose, dėl ko jos gali išsitempti. Toks pat veikimas turi ir hormoniniai pokyčiai bei padidėjęs kraujo tūris nėštumo metu.
Dažniausiai moterys išsivysto išsiplėtusias venas ant kojų, tačiau jos gali atsirasti ir dubens srityje ar sėdmenyse. (Hemorojus yra tiesiog išsiplėtusios venos tiesiojoje žarnoje.) Jos nėra paprastai skausmingos, tačiau gali jaustis niežtinčios ar nepatogios. Retais atvejais išsiplėtusios venos skauda, pulsuoja ar dega.
Kad išvengti išsiplėtusių venų, svarbu išlikti aktyviu ir reguliariai daryti pertraukas per dieną. Tiek ilgas sėdėjimas, tiek stovėjimas (ir kojų kryžiavimas sėdint) gali pabloginti padėtį. Sveikas maistas ir per didelio svorio vengimas taip pat gali padėti išvengti arba sumažinti išsiplėtusių venų sunkumą.
Apetito pokyčiai
Artėjant nėštumo pabaigai, jūs galite pastebėti, kad jūsų apetitas sumažėja. Trečiame trimestre kai kurios moterys pastebi, kad sunkiau valgo didesnes porcijas.
Tai galima paaiškinti besivystančiu kūdikiu, kuris artėja prie savo gimimo svorio ir užima daugiau vietos jūsų vidaus organuose. Su mažiau erdvės, greičiausiai didelių valgių sunkiau virškinti.
Vis tiek jums ir jūsų kūdikiui reikia daug maistingo maisto paskutinėmis nėštumo savaitėmis. Trečiame trimestre būsimoms mamoms paprastai reikia papildomų 300 kalorijų kasdien. Kad tai būtų įmanoma, stenkitės valgyti mažus, dažnus valgymus ir užkandas su baltymų, angliavandenių ir sveikųjų riebalų mišiniu.
Nėštumo kontrolinis sąrašas 32 savaitę
Užtikrinkite, kad jūsų skiepai būtų atnaujinti
Kad apsaugotumėte save ir savo kūdikį, svarbu gauti rekomenduojamus skiepus nėštumo metu. Tai apima Tdap, kvėpavimo takų, šiuo metu aktualius gripo ir COVID skiepus. Kai gaunate šiuos skiepus, jūsų kūnas sukuria antikūnus prieš ligą, kurie praeina per placentą. Šie antikūnai apsaugo naujagimį, kol jis pakankamai užaugęs gauti skiepus. Skiepai taip pat padeda jums išlikti sveikais ir nesveikinti savo kūdikiui sunkios ligos.
Pasiruoškite maitinti krūtimi
Jei planuojate maitinti krūtimi ir anksčiau to nedarėte, pradėkite mokytis apie tai jau dabar. Kalbėkitės su maitinančiomis mamomis, skaitykite geriausius patarimus apie maitinimą krūtimi, ir apsvarstykite galimybę lankyti maitinimo krūtimi pamoką. Taip pat galite apsvarstyti galimybę prisijungti prie vietos maitinimo krūtimi palaikymo grupės.
Dabar tinkamas laikas pagalvoti apie pieno traukimo siurblį. Net jei neplanuojate dirbti už namų ribų, greičiausiai norėsite užsisakyti siurblį per savo draudimą. Daugelis maitinančių mamų naudoja siurblius, kad padidintų pieno tiekimą arba kad jų partneris ar šeimos nariai galėtų padėti buteliuku maitinti kūdikį.
Maitinimas krūtimi yra naudinga, tačiau iššūkių teikianti užduotis, todėl puiku turėti palaikymą. Kol jūs maitinsite savo mažylį, jūsų partneris ir artimieji gali padėti jums sėkmingai tvarkytis su maitinimu ruošiant valgį, vykdant užduotis, leidžiant laiką su vyresniais vaikais ir prižiūrint jūsų kūdikį, kai jums reikia pailsėti.
Išrinkite kūdikio vardus
Jei dar neturite gerų kūdikio vardų, peržiūrėkite mūsų Vardų Rinkiklis, kad gautumėte įkvėpimo. Galite ieškoti vardų pagal populiarumą, raides, kilmę, temą ir reikšmę. Ir jei jums kyla sunkumų suderinti pasirinkimus su partneriu, išbandykite šį pratimą: sudarykite dešimties jums patinkančių vardų sąrašą. Paprašykite partnerio padaryti tą patį. Apsikeiskite sąrašais ir kiekvienas išbraukite po vieną vardą iš kito sąrašo, kurio nelabai mėgstate. Taip tęskite perratų, kol turėsite vardų rinkinį, su kuriuo abudu galėsite gyventi.
Nuspręskite, kas bus gimdymo kambaryje
Nesijauskite spaudžiami leisti artimiesiems ir draugams būti gimdymo kambaryje, jei nenorite. Daugelis būsimų mamų nori, kad gimdymo metu dalyvautų tik jų partneris ir medicinos personalas.
Dabar tinkamas metas pagalvoti apie savo lūkesčius dėl lankytojų po kūdikio gimimo, taip pat. Žmonės, kurie jus myli, bus nekantrūs pamatyti jus ir jūsų mažylį, tačiau pirmos dienos su naujagimiu reikalauja daug poilsio ir odos su oda laiko. Galbūt būsime išsekę, susiduriantys su maitinimo iššūkiais ar tiesiog nepasiruošę lankymui.
Kartais jūsų draugai ir šeimos nariai nesutinka su jūsų planais – tai yra tinkama. Pradėkite nustatyti ribas anksti, akcentuodami, kada jie gali apsilankyti, kad nekiltų staigmenų ligoninėje ar grįžę namo su naujagimiu.
Galbūt norėsite apriboti apsilankymus (pusvalandžiui tuo metu), blokuoti ilgus laiko tarpus per dieną arba neturėti lankytojų kelias pirmas dienas ar savaites. Jei sunku įtvirtinti šias ribas, nesibaiminkite kreiptis į partnerį ar artimą draugą pagalbos.
Pasikraukite atsargų
Ne per anksti pradėti galvoti apie reikmenis, kurie jus padės jūsų pirmomis savaitėmis namuose su kūdikiu. Apsvarstykite, kokie būtiniausi reikmenys jums reikės, kaip spintelės atsargos, tualetinis popierius ir higienos reikmenys. Taip pat pasitikrinkite, ar turite pakankamai savo reguliariai vartojamo medicinos.
Atsargiai pasikraukite lengvai paruošiamo, ilgalaikių maisto atsargų pusryčiams, pietums ir užkandžiams. Jei esate pasiruošę daugiau laiko skirti gaminimui, galite užpildyti šaldiklį paruoštais patiekalais. Jei ne, pirkinių šaldiklio skyrius maisto parduotuvėje yra puiki alternatyva.
32 savaitės nėštumo pilvai
Nėštumo pabaigoje jūsų pilvas jausmas įsitempęs ir sunkus. Augant jūsų gimdai, ji galiausiai remiasi į priekinę pilvo sieną, suteikdama jūsų pilvui būgnelio išvaizdą ir pojūtį. Tačiau ne kiekviena mama gaus krepšinio pilvo išvaizdą. Kaip ir prieš nėštumą, mūsų kūnai yra skirtingi nėštumo metu!
Aukštesnės moterys turi daugiau vertikalios vietos augančiai gimdai, todėl gali parodyti vėliau. Pilnesnės formos arba didesnio dydžio nėštės moterys taip pat gali parodyti vėliau, nes aiškus jų iššokančio pilvo kontūras gali būti labiau matinis. Kaip jūsų pilvas atrodo ir jaučiasi gali skirtis priklausomai nuo veiksnių, tokių kaip jūsų hormonai, prieš nėštuminis svoris, ūgis, kūno forma, raumenų tonusas ir ar tai yra jūsų pirmas kūdikis.
„`

Šilta, atvira ir rūpestingas balsas visoms, kurios keliauja per laukimo stebuklą. Rašydama apie nėštumo savaites, ji siekia derinti aiškią medicininę informaciją su žmogiška, gyva patirtimi. Savo tekstuose ji nevengia humoro, jautrumo ir realistiškų pastebėjimų apie kasdienybę, kurią patiria būsimos mamos. Kiekvienas jos įrašas – tai mažas priminimas, kad laukimas yra unikalus, o svarbiausia – išmokti klausytis savęs.