Dauguma kūdikių jau yra pasiruošę gimdymui, jų galvutė nukreipta žemyn, veidas nukreiptas į jūsų stuburą. Jeigu jūsų kūdikis yra sėdimečio padėtyje, gydytojas gali bandyti jį pasukti, švelniai paspausdamas jūsų pilvą.
Savaitinės prenatalinės vizitacijos
Nėštumo pabaigoje gydytojo vizitai tampa dažnesni – kiekvieną savaitę iki gimdymo. Gydytojas reguliariai tikrins jūsų kraujospūdį, svorį, šlapimą ir stebės galimas komplikacijas.
Jei gimdote šią savaitę
Jei jūsų kūdikis gimtų 36 savaitę, jis būtų laikomas „vėliniu neišnešiotuku” ir turėtų tokias pačias sveikimo galimybes kaip ir pilnai išnešioti kūdikiai.
Kūdikio vystymasis 36 savaitę
Kūdikio plaučiai
Jūsų kūdikio plaučiai jau pasiruošę persikelti į pasaulį! Kai naujagimis pirmą kartą įkvėps – maždaug per dešimt sekundžių po gimdymo – jo plaučiai išsiplės, o visos alveolėse likusios skysčių dalys bus pakeistos oru.
Kūdikių kaulų kietėjimas
Kūdikio kaulai kietėja, nors jie vis dar yra minkštesni nei suaugusiųjų. Kai kurie jų sudaryti visiškai iš lankstaus kremzlinio audinio, kuris palaipsniui keičiamas kaulu viso vaikystės metu. Įdomus faktas: naujagimiai turi daugiau nei 275 kaulus, bet suaugę turi tik 206. Tai yra dėl to, kad kai kurie kaulai laikui bėgant susilieja.
Mekoniumo formavimasis
Jūsų kūdikis meta didžiąją dalį savo pūkuoto dangalo (lanugą), taip pat ir vaškinę medžiagą (vernix caseosa), kuri apsaugojo jo odą gimdoje. Kūdikiui vartojant šias medžiagas kartu su kitais išskyrų dalykais, susidaro juodai pilka mišinio rūšis, vadinama mekoniumu, kurį pamatysite kūdikio pirmosiose išmatose.
- Kūdikis meta apsauginį vernix sluoksnį
- Dauguma kūdikių yra iki šiol galva žemyn, bet kai kurie gali būti sėdmenų padėtyje
- Mekoniumas kaupiasi kūdikio žarnyne – jį pastebėsite kūdikio pirmose išmatose
- Kūdikio pirštai dabar turi nagučius
Nėštumo simptomai 36 savaitę
Spazmai
Nedidelis spazmavimas nėštumo metu yra normalus ir dažniausiai nepavojingas. Spazmai gali būti dėl tokių problemų kaip pilvo pūtimas, vidurių užkietėjimas ar apvaliųjų raiščių skausmas. Šiuo nėštumo etapu spazmavimą taip pat gali sukelti Braxton Hicks, arba netikrosios gimdos susitraukimas.
Spazmavimas gali būti ir ankstyvas gimdymo ženklas. Kreipkitės į gydytoją jei:
- Jaučiate susitraukimus, kartu su nugaros apačios skausmu.
- Jaučiate daugiau nei šešis susitraukimus per valandą (net jei jie neskausmingi).
- Susitraukimai kartojasi reguliariais intervalais.
- Pastebite makšties išskyras ar kraujavimą.
- Turi bet kokių kitų priešlaikinio gimdymo požymių.
Galvos skausmai
Nėštumas gali padidinti jūsų galvos skausmų ar migrenos dažnį. (Nors ne visada: viename tyrime maždaug dvi trečiosios moterų, kurioms buvo būdingos migrenos, pastebėjo, kad nėštumo metu jos iš tikrųjų **pagerėjo**).
Hormoniniai pokyčiai, dehidratacija ir miego problemos yra tik keletas įprastinių nėštumo galvos skausmų priežasčių. Rūpinimasis savimi dažnai gali padėti išvengti galvos skausmų – tinkamai valgydamos ir gerdamos, poilsiaudamos, mankštinantis – bet ne visada. Jei turite sunkumų, pasitarkite su gydytoju dėl acetaminofeno (Tylenol) vartojimo nuo galvos skausmo.
Kai kuriais atvejais galvos skausmas šiuo nėštumo metu gali būti preeklampsijos arba kitos rimtos būklės požymis. Kreipkitės į gydytoją, jei jaučiate stiprų galvos skausmą, naują galvos skausmą, staigų sprogstamą galvos skausmą arba galvos skausmą su kitais simptomais, tokiais kaip karščiavimas, standus kaklas arba regėjimo problemos.
Makšties išskyros
Kai gimdymas artėja, jūsų makšties išskyros gali atrodyti kitaip, todėl verta jas stebėti. Storas išskyrų gabalėlis galėtų būti jūsų gleivinės kamštis, kuris nusišauna, o tai yra ankstyvo gimdymo ženklas. Gleivė gali būti skaidri, rausvi, rudi arba su nedideliu kraujo atspalviu. Jei netenkate gleivinės kamščio, taip pat galite pastebėti tamsesnes, kruviną išskyras, vadinamas „kruviną šou”. Būkite atidžios kitiems ankstyvo gimdymo ženklams ir kreipkitės į gydytoją, jei turite kokių nors neraminačių simptomų.
Taip pat norėsite kreiptis į gydytoją, jei jūsų vandenys nutrūko. Ar svarstote, kaip atskirti amniono skystį nuo makšties išskyrų? Amniono skystis paprastai yra skaidrus arba šiek tiek gelsvas, vandeninis ir bekvapis arba švelniai kvepiantis. Jei jūsų vandenys nutrūko, amniono skystis gali ištekėti kaip srovė arba nedidelis pliūpsnis. Bet kuriuo atveju jis ir toliau tekės.
Galvos svaigimas
Galvos svaigimas nėštumo metu yra dažnas dėl širdies ir kraujagyslių pokyčių. Jūsų širdies ritmas pakyla, širdis pumpuoja daugiau kraujo per minutę, o kraujo kiekis organizme padidėja 30–50 proc. Be to, auganti gimda daro spaudimą venoms ir lėtina kraujotaką į apatinę kūno dalį.
Jūsų širdies ir kraujagyslių bei nervų sistemos paprastai gali prisitaikyti prie šių pokyčių ir išlaikyti pakankamą kraujo tėkmę į smegenis. Tačiau kartais jos neprisitaiko pakankamai greitai, dėl ko galite jaustis svaigulys ar net nualpti.
Kad išvengtumėte galvos svaigimo ir išvengtumėte nualpimo ar kritimo, neskubėkite keltis ir nesigulėkite lygiai ant nugaros. Valgykite ir gerkite reguliariai, venkite perkaisti ir mankštinkitės saugiai.
Jei turite nuolatinį galvos svaigimą, dažną svaigulį ar kitus rūpesčius, pasitarkite su gydytoju ar akušere.
Dubens skausmas
Dubens skausmas dažnai pasireiškia kaip aitrus skausmas giliai klubuose arba kirkšnyje, tačiau jis taip pat gali pasirodyti kaip padidėjęs jautrumas, deginimas arba degančių skausmų pojūtis. Apie kas ketvirta besilaukianti motina patiria dubens skausmą, kuris dažniausiai prasideda trečiame trimestre ir gali tęstis mėnesius po gimdymo. Nėštumo hormonai, kurie atlaisvina jūsų raiščius, yra pagrindinė priežastis – šie raiščiai gali pernelyg ištampyti ir leisti kaulams judėti, daryti spaudimą netoliese esančioms raumenims. Svorio priaugimas ir besikeičiantis gravitacijos centras taip pat prisideda prie dubens skausmo.
Turite keletą galimybių, jei jaučiatės skaudžiai. Nėštumų atramai ir diržai gali padėti stabilizuoti jūsų dubenį, ir fizioterapija, akupunktūra ir Tylenol gali sumažinti skausmą.
Jūsų kūdikis leidžiasi žemyn
Jei jūsų kūdikis „nusileidžia” į jūsų dubenį, galite pajusti papildomą spaudimą apatinėje pilvo dalyje, o tai gali sukelti nepatogumą vaikščiojant. Jei jūsų kūdikis yra labai žemai, galite taip pat jausti daug makšties spaudimą ir diskomfortą. Kai kurios moterys sako, kad jaučiasi taip, lyg jos neštų kėglių kamuolį tarp savo kojų.
Kaip jūsų kūdikio galva leidžiasi žemiau į dubenį, galite retkarčiais jausti aštrių skausmų ar smūgių pojūtį dubenyje arba makštyje. Tai žinoma kaip žaibo trenksmai, ir tai atsiranda, kai jūsų kūdikio galva daro spaudimą gimdos kaklui ir aplinkiniams gimdos nervams.
Kita vertus, gali būti lengviau kvėpuoti, jei jūsų kūdikis nusileidžia žemyn. Kadangi jūsų kūdikis daro mažiau spaudimo diafragmai, jūsų dusulys gali pagerėti. Ir gali būti lengviau valgyti įprastą maistą, nes jūsų skrandis nebebus taip spaudžiamas.
Nėštumo kontrolės sąrašas 36 savaitėje
Susiruošk ligoninėms reikmenis
Svarbiausi dalykai, kuriuos reikia susiruošti į ligoninę, yra jūsų draudimo kortelė, tualetiniai reikmenys, patogūs drabužiai, grįžimo namo apranga jūsų kūdikiui, telefono įkroviklis ir užkandžiai po gimdymo.
Dalykai, kurių nenorite susiruošti, yra juvelyrika, daug grynųjų pinigų ir kitos vertybės. Jums nereikės sauskelnių, daug kūdikių drabužių, buteliukų ar spenelių, nes ligoninė juos suteiks. Tai taip pat padės išlaikyti kelionės namo krepšelį lengvą.
Patarimai, ką daryti, kai prasideda gimdymas
BŪtina peržiūrėti gimdymo ženklus su gydytoju ar akušere. Jei dar to nepadarėte, jūsų gydytojas turėtų pateikti aiškias instrukcijas, kada skambinti ir kada vykti į ligoninę ar gimdymo centrą.
Instrukcijos priklausys nuo jūsų individualios situacijos – tokios kaip aukštos rizikos nėštumo ar kitų komplikacijų, ar tai jūsų pirmasis kūdikis, ar jūs planuojate cezario pjūvį ir kaip toli gyvenate nuo ligoninės ar gimdymo centro.
Pasigaminkite maisto po kūdikio gimimo
Jei gaminate maistą, pradėkite dvigubinti receptus ir pusę užšaldykite. Kai jūsų naujagimis čia, jūs mėgausitės namie gamintais maistu, kurį galima greitai pašildyti.
Raskite gydytoją savo kūdikiui
Jei nesate radęs pediatro savo kūdikiui, dabar yra tinkamiausias laikas. Jūs pamatysite savo kūdikio gydytoją greitai po gimdymo (arba ligoninėje, arba po išleidimo), todėl geriausia rasti tinkamą dar nėštumo metu. Tinkamo gydytojo paieška gali užtrukti. Klausimai, kuriuos verta užduoti, apima:
- Ar priimate naujus pacientus ir ar priimate mano draudimą?
- Kokios jūsų darbo valandos? Kas, jei atsitinka kažkas savaitgalį, per šventes arba ne darbo metu?
- Ar galima susisiekti telefonu? El. paštu? Ar siūlote vaizdo (telemedicinos) konsultacijas?
- Kuriai ligoninei naudositės, jei mano vaikas būtų labai sergantis ar rimtai sužeistas?
36 nėštumo savaitės pilvai
Šiame trečiojo trimestro etape skausmas, diskomfortas ir nepatogumas tampa įprastu reiškiniu. Jei vargina nugaros ar dubens skausmas, apsvarstykite galimybę naudoti pilvo diržą, taip pat žinomą kaip nėštumo palaikymo diržas.
Šie reguliuojami diržai pagaminti iš tamprios medžiagos ir padeda pakelti pilvą, pagerinti laikyseną ir palaikyti nugarą bei klubus – būtent tai, ko reikia paskutinėmis nėštumo savaitėmis. Dauguma šių diržų galima naudoti ir po gimdymo laikotarpiu.

Šilta, atvira ir rūpestingas balsas visoms, kurios keliauja per laukimo stebuklą. Rašydama apie nėštumo savaites, ji siekia derinti aiškią medicininę informaciją su žmogiška, gyva patirtimi. Savo tekstuose ji nevengia humoro, jautrumo ir realistiškų pastebėjimų apie kasdienybę, kurią patiria būsimos mamos. Kiekvienas jos įrašas – tai mažas priminimas, kad laukimas yra unikalus, o svarbiausia – išmokti klausytis savęs.