Per kitą apsilankymą pas gydytoją su specialiu Doppler aparatu galite išgirsti savo kūdikio širdies plakimą. Jis daug greitesnis už suaugusio žmogaus širdies plakimą – primena triukšmingu žirgų bėgimą. Apsispręskite, ar norite užfiksuoti šį svarbų momentą telefonu.
NIPT testas
Pradedant nuo šios savaitės, galite atlikti NIPT kraujo tyrimą (tai yra neinvazinis prenatalinis testavimas). Šis tyrimas patikrina, ar nėra Dauno sindromo ir kitų būklių, be to, jis gali parodyti kūdikio lytį. Informuokite savo sveikatos priežiūros specialistą, jei nenorite žinoti kūdikio lyties.
Pirmasis ultragarsas
Daugiau gydytojų atlieka ultragarsinius tyrimus pirmajame nėštumo trimestre – tai gali įvykti jau nuo 6 iki 10 savaičių. Jūsų gydytojas gali norėti atlikti ankstyvą ultragarsą, jei praeityje turėjote nėštumo komplikacijų, tokių kaip persileidimas ar negimdinis nėštumas. Ankstyvojo nėštumo metu tikriausiai bus atliktas transvaginalinis ultragarsas.
Kūdikio vystymasis 10-ąją savaitę
Kūdikio akys
Pagrindinės akies dalys, kurios užtikrina jūsų kūdikio regėjimą – ragena, rainelė, vyzdys, lęšiukas ir tinklainė – yra pilnai susiformavę. Vokai dengia kūdikio akis, ir jos liks užsimerkusios iki kol būsite 27 savaites nėščia.
Kūdikis jau turi dantis!
Kūdikio dantys pradeda kietėti ir jungtis su žandikaulio kaulu. Nedaug kūdikių gimsta su dantimi ar dviem, bet dauguma neauga savo pirmojo dantuko iki kol jiems yra 6-10 mėnesių.
Ankstyvas smegenų vystymasis
Kūdikio kaktos laikinai išsikiša dėl besivystančių smegenų ir yra labai aukštai ant galvos, kuri sudaro pusę kūno ilgio. Sinapsės kūdikio stuburo smegenyse leidžia judinti galūnes ir pirštus.
Kūdikis yra maždaug braškės dydžio
Ilgis: 3,1 cm nuo galvos iki sėdmenų, svoris: 35 g.
Nėštumo simptomai 10-ąją savaitę
Kūno pokyčiai
Juosmens storėjimas greičiausiai yra šiek tiek padidėjusio svorio ir pilvo pūtimo padarinys. Dabar tikriausiai esate tarp įprastų ir nėštumo drabužių dydžio, todėl būtini drabužiai su tampriu juosmeniu. Štai keletas nėštumo aprangos patarimų, kurie padės jūsų įprastiems drabužiams atitikti ilgiau.
Perteklinė seilių gamyba
Gali būti, kad seilėjate daugiau nei įprastai, ypač kai jaučiate pykinimą. Tai yra dažnas reiškinys pirmuoju nėštumo trimestru. Jei negalite praryti seilių, išspjaukite jas. Didesnis vandens vartojimas, gumos kramtymas ir kietų saldainių čiulpimas padės lengviau nuryti perteklines seiles.
Makšties išskyros
Nesvajojate – nėštumo metu gali padaugėti makšties išskyrų dėl padidėjusio estrogeno kiekio. Sveikos išskyros yra bekvapės arba švelniai kvapios, pieniškos spalvos. Nereikia nieko dėl to daryti. Tačiau pasikonsultuokite su savo gydytoju, jei pastebėjote staigų išskyrų tipo pokytį, smarkų ar nemalonų kvapą arba jos yra pilkai, geltonai ar žaliai spalvos.
Naujai matomi kraujagyslės
Gali būti, kad pastebėjote mėlynas, ryškias venas ant krūtinės, krūtų ir pilvo. Dėl padidėjusio kraujo kiekio jūsų venos didėja ir tampa labiau matomos. Taip pat galite padidinti kojų ir apatinės kūno dalies varikozines venas, kai didėja gimda. Geros žinios: dažnai jos išnyksta arba pagerėja po gimdymo.
Nuotaikos kaita
Dabar gali būti, kad jaučiate stiprias emocijas – nuo džiaugsmo iki liūdesio. Būkite ramūs žinodami, kad nuotaikos svyravimai yra norma nėštumo metu. Stresas, nuovargis ir hormonų pokyčiai veikia neurotransmiterių (cheminių žinučių, perduodančių smegenų signalus) lygį. Be to, gali būti įvairios jausenos dėl tapimo tėvais. Jei neigiami jausmai išlieka, galite jausti nėštumo depresiją. Kreipkitės į savo sveikatos priežiūros specialistą ir paprašykite pagalbos.
Rytinis pykinimas
Galbūt jūsų pykinimas ir vėmimas yra stipresni nei kada nors anksčiau: Daugeliui moterų rytinis pykinimas pasiekia aukštumas apie 9-10 nėštumo savaičių. Tai yra dėl žmogaus chorioninio gonadotropino (hCG) hormono lygio piko (manoma, kad rytinis pykinimas yra susijęs su hCG ir estrogeno padidėjimu). Geros naujienos: jūsų rytinis pykinimas netrukus gali pradėti silpnėti. 11 savaitę hCG lygiai pradeda kristi, o iki 15 savaitės jie sumažėja apie 50 procentų nuo piko. Daugelis besilaukiančių mamų jaučia palengvėjimą nuo rytinio pykinimo antrą nėštumo trimestrą.
Svaigulys
Dėl 30-50 procentų daugiau kraujo cirkuliacijos jūsų organizme jis dirba sunkiau nei įprasta. Nervinė ir kraujagyslinė sistemos dažniausiai prisitaiko prie šių pokyčių be problemų, tačiau kartais gali nepakakti kraujo srauto smegenyse, kas sukelia svaigulį ar silpnumo pojūtį. Jei tai įvyksta, iš karto atsisėskite arba atsigulkite ir, jei įmanoma, padėkite galvą tarp kelių. Jei vairuojate, iškart sustokite ir palaukite, kol pasijusite geriau.
Nėštumo kontrolinis sąrašas 10-ąją savaitę
Peržiūrėkite savo finansus
Naujagimis gali pareikalauti naujo biudžeto. Padidės išlaidos, be to, galite prarasti pajamas, jei jūs ar jūsų partneris nuspręsite likti namuose su kūdikiu. Patikrinkite mūsų vadovą apie šeimos finansus naujiems tėvams. Norėsite apsvarstyti gyvenimo ir (arba) neįgalumo draudimą, būti įsitikinę, kad turite testamentą, apmąstyti, kaip jūsų kūdikis paveiks mokesčius ir daugiau.
Išbandykite prenatalinę jogą
Joga skiriama tempimui ir stiprinimui, kvėpavimo supratimui ir sąmoningumui įtraukti. Prenatalinė joga specialiai sukurta besilaukiančioms mamoms, kad būtų užtikrintas saugus pratimas ir paruoštų gimdymui, gimimui ir tėvystei. Internetu galite rasti kursus, tačiau kai kurios būsimos mamytės labiau mėgsta klases, kuriose galima sutikti kitų nėščių moterų bendruomenę.
Gaukite pagalbą dėl rytinio pykinimo
5-6 mažesni patiekalai per dieną, šaltas maistas ir maisto gaminimas gali sumažinti rytinį pykinimą. Kai kurios besilaukiančios mamos pastebi, kad maisto ruošimo kvapai sukelia pykinimą, todėl lengviau gauti maistą iš restorano ar paruoštą valgyti maisto produktų iš parduotuvės. Taip pat galite pasikonsultuoti su gydytoju dėl saugių vaistų nuo rytinio pykinimo.
Saugokitės šlapimo takų infekcijų (UTI)
Šlapimo takų infekcijos dažnesnės nėštumo metu. Informuokite savo gydytoją, jei jaučiate skausmą šlapindamiesi arba lytinių santykių metu, dubens diskomfortą arba apatinės pilvo dalies skausmą, dažną norą šlapintis, net kai išeina mažai šlapimo, arba drumstą, nemaloniai kvepiantį šlapimą. Jei turite UTI, antibiotikų kursas tai išgydys.
Apmąstykite, kada paskelbsite apie nėštumą
Gali būti, kad dar nesate pasiruošusi pasidalinti naujiena su draugais ir šeima – arba jau visiems tai sakėte! Galite nuspręsti, kada norite paskelbti apie nėštumą. Kai kurios moterys pirmiausia pasako artimiesiems ir laukia ilgiau, kol praneša apie nėštumą darbe ir vadovui. Sprendimas priklauso nuo jūsų komforto lygio, o gal ir nuo santykio su jūsų vadovu. Jokios taisyklės ar įstatymo nėra, kurie nurodo, kada turite pranešti darbdaviui apie nėštumą, tačiau pranešimas per protingą laiką suteiks daugiau laiko suplanuoti motinystės atostogas.
10 savaičių nėščios pilvukai
10 savaičių nėštumo metu galite pastebėti, kad jūsų pilvas atrodo apvalesnis, ypač jei tai yra jūsų antrasis nėštumas (arba trečiasis, ar ketvirtasis …) arba laukiatės daugiavaisio nėštumo. Taip pat visiškai normalu, jei šiuo metu nejaučiate jokių pokyčių ar nesimato jokio skirtumo. Jūsų pilvo dydis priklauso nuo daugelio dalykų, įskaitant jūsų kūno tipą.
Jūs galite priaugti kelis papildomus kilogramus iki šiol. Ekspertai rekomenduoja pirmojo trimestro metu priaugti nuo 450 g iki 2,3 kg – bet kai kurios moterys priauga daugiau, o kai kurios mažiau.

Šilta, atvira ir rūpestingas balsas visoms, kurios keliauja per laukimo stebuklą. Rašydama apie nėštumo savaites, ji siekia derinti aiškią medicininę informaciją su žmogiška, gyva patirtimi. Savo tekstuose ji nevengia humoro, jautrumo ir realistiškų pastebėjimų apie kasdienybę, kurią patiria būsimos mamos. Kiekvienas jos įrašas – tai mažas priminimas, kad laukimas yra unikalus, o svarbiausia – išmokti klausytis savęs.